Reklama

Magna Carta ekologii integralnej

Magna Carta ekologii integralnej

22.06.2015
Czyta się kilka minut
Po raz pierwszy papież odnosi się do kwestii ekologii w ujęciu ekologii integralnej (czyli takiej, która wychodzi poza samą ochronę środowiska) w tak całościowy sposób.
C

Co niespodziewane, omawia nowy ekologiczny paradygmat – czego jak dotąd nie uczynił żaden dokument ONZ.
Swoje dzieło opiera na bezspornych danych z zakresu nauk przyrodniczych i nauk o Ziemi. Odczytuje je jednak nie bez emocji, rozpoznając, że kryją się za nimi ludzka tragedia i cierpienie, a także cierpienie matki Ziemi. Obecna sytuacja jest poważna, lecz Franciszek odnajduje powód do nadziei i ufności, że ludzie znajdą konkretne rozwiązania. Nawiązuje do swoich poprzedników, często cytując w encyklice Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Nowością jest to, że tekst encykliki stanowi realizację idei kolegialności w Kościele: uznaje wkład biskupów z całego świata, od Stanów Zjednoczonych po Niemcy, Brazylię, Patagonię i Paragwaj. Wykorzystuje koncepcje innych myślicieli, takich jak katolicy Pierre Teilhard de Chardin, Romano Guardini, Dante Alighieri i Juan Carlos Scannone,...

2927

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]