Reklama

"Mądre sowy"

"Mądre sowy"

25.12.2005
Czyta się kilka minut
Piątej już edycji Nagrody im. Henryka Wereszyckiego i Wacława Felczaka towarzyszy wystawa poświęcona obu wybitnym historykom. Zatytułowana jak najsłuszniej Wierni życiowemu credo.
Wacław Felczak
W

Wchodzących na wystawę w Collegium Maius wita obraz Juliana Fałata "Mądre sowy - alegoria profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego". Sowa jest atrybutem Ateny, bogini mądrości, i zapewne nie wszyscy nosiciele profesorskiej godności zasługiwaliby na takie porównanie - ale Henryk Wereszycki (1898-1990) i Wacław Felczak (1916-1993) na pewno. Mimo że pierwszy, dożywszy blisko dziewięćdziesięciu dwóch lat, z przyczyn politycznych nigdy nie doczekał się "uzwyczajnienia" swej profesury, a drugi odebrał z rąk prezydenta Lecha Wałęsy akt nadania tytułu profesorskiego niemal w przeddzień śmierci.

Otwarcie wystawy biograficznej, przygotowanej z wielkim pietyzmem przez Annę Piskorz, stanowiło zwieńczenie uroczystości odbywających się 13 grudnia. W południe tegoż dnia, w którym przypada nie tylko ponura rocznica wprowadzenia stanu wojennego, ale i urodziny prof....

6890

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]