Reklama

Mądra pamięć

Mądra pamięć

10.09.2018
Czyta się kilka minut
Planty latem, w słońcu były dla niego obrazem raju. Od niedzieli Andrzej Wajda ma tam, koło ­T­eatru Słowackiego w Krakowie, swój skwer.
W

Więc można i tak: uczcić jednego z największych naszych artystów skromnie, ale znacząco, bo w centrum i w miejscu, które kochał. Bez zmieniania nazw ulic ku udręce mieszkańców, bez „wstęg pamięci” niszczących otoczenie Wawelu, bez zaśmiecania przestrzeni miejskiej kolejnym dziełem pewnego płodnego rzeźbiarza.

Trzy dni wcześniej ogłoszono konkurs na adaptację i rozbudowę XVIII-wiecznego Składu Solnego na krakowskim Podgórzu. Znajdzie się tam Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem” – ośrodek i wystawa, którym patronuje autor „Solaris”, kolejna po Fabryce Schindlera, MOCAK-u i Cricotece instytucja kultury na prawym brzegu Wisły. No i, podobnie jak istniejący już Ogród Doświadczeń, kolejny znak pamięci o wielkim pisarzu. A wkrótce nową siedzibę w dawnym zajeździe na rogu Krakowskiej i Węgłowej otrzyma Biblioteka Kraków. Oby tak dalej! ©℗

Czytaj także: Maciej Szklarczyk: Krakowski znak czasu

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

... które dzieli. Na Wawelu... Może kiedyś "TP" zrozumie , że samo umieszczenie słowa "katolicki"tygodnik nie oznacza, że takowym się jest."Niszczenie, zaśmiecanie, udręka..." - trochę dużo tych określeń nawet jak na polityczny artykuł.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]