Reklama

Ładowanie...

Mądra pamięć

Mądra pamięć

10.09.2018
Czyta się kilka minut
Planty latem, w słońcu były dla niego obrazem raju. Od niedzieli Andrzej Wajda ma tam, koło ­T­eatru Słowackiego w Krakowie, swój skwer.
W

Więc można i tak: uczcić jednego z największych naszych artystów skromnie, ale znacząco, bo w centrum i w miejscu, które kochał. Bez zmieniania nazw ulic ku udręce mieszkańców, bez „wstęg pamięci” niszczących otoczenie Wawelu, bez zaśmiecania przestrzeni miejskiej kolejnym dziełem pewnego płodnego rzeźbiarza.

Trzy dni wcześniej ogłoszono konkurs na adaptację i rozbudowę XVIII-wiecznego Składu Solnego na krakowskim Podgórzu. Znajdzie się tam Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem” – ośrodek i wystawa, którym patronuje autor „Solaris”, kolejna po Fabryce Schindlera, MOCAK-u i Cricotece instytucja kultury na prawym brzegu Wisły. No i, podobnie jak istniejący już Ogród Doświadczeń, kolejny znak pamięci o wielkim pisarzu. A wkrótce nową siedzibę w dawnym zajeździe na rogu Krakowskiej i Węgłowej otrzyma Biblioteka Kraków. Oby tak dalej! ©℗

Czytaj także: Maciej Szklarczyk: Krakowski znak czasu

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]