Reklama

Krakowski znak czasu

Krakowski znak czasu

09.10.2017
Czyta się kilka minut
Zmarł wybitny rzeźbiarz Bronisław Chromy. Jego odejście wiąże się w czasie z dewastacją krakowskiej przestrzeni miejskiej.
WOJCIECH KRYŃSKI, TOMASZ PRAŻMOWSKI / PAP // POPIERAMAK.PL
J

Jego dziełem jest monumentalny Chrystus w bieńczyckiej Arce Pana, był też mistrzem nieagresywnej rzeźby plenerowej. „Owce” przy al. Mickiewicza, „Sowy” na Plantach. Smok Wawelski i „Dżok”, czyli pomnik psiej wierności – oba na Bulwarze Czerwieńskim. Tam też, przy Powiślu, zaprojektował pomnik Żołnierzy Polski Walczącej.

Okazało się jednak, że ten pomnik ani Muzeum Armii Krajowej nie wystarczą i potrzebny jest okazalszy monument. Wiedeńczyk Alexander Smaga wymyślił „Wstęgę pamięci”. Stalowa ściana odzwierciedla przebieg granic II Rzeczypospolitej, wewnątrz brukowany plac, do którego prowadzi Aleja Pamięci, pod ścianą „grupa młodych żołnierzy AK”. Całe to pompatyczne założenie zajmie skwer pod samym Wawelem, przy Bulwarze Czerwieńskim właśnie. Dżok zostanie przesunięty, a ulubione miejsce turystów i krakowian zmieni się w arenę rocznicowych celebracji. Władze miasta klepnęły i dofinansują, kolejny kawałek przestrzeni miejskiej zostanie zdewastowany. Odejście Chromego zbiegło się w czasie z ogłoszeniem przetargu na budowę „Wstęgi”. Signum temporis? ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]