Reklama

Luteranin z Krakowa

Luteranin z Krakowa

27.02.2012
Czyta się kilka minut
24 lutego nad ranem w swoim domu zmarł ksiądz Roman Mikler. Od 1977 r. przewodził parafii ewangelicko-augsburskiej w Krakowie (najpierw jako administrator, a od 1983 r. – proboszcz).
Z

Zrezygnował z tej funkcji na przełomie 2005/2006 r. – zapewne z racji postępującej choroby.

Pamiętam go jeszcze ze swoich kleryckich czasów – w Tygodniu Ekumenicznym zwykle chodziliśmy do św. Marcina na nabożeństwo Słowa Bożego. To, jakim go zapamiętałem, ośmieliło mnie, by odnowić znajomość już w późniejszych czasach, gdy wróciłem na uczelnię. Jako asystent ks. prof. Jana Kracika prowadziłem ćwiczenia do jego wykładu z historii Kościoła nowożytnego. Wykład zaczynał się od reformacji, a ćwiczenia od lektury 95 tez Marcina Lutra i od analizy sporu o usprawiedliwienie (czytaliśmy wtedy m.in. trydencki Dekret o usprawiedliwieniu). Zadzwoniłem do ks. Miklera i zapytałem, czy nie przyszedłby na nasze zajęcia, by nam objaśnić obydwa zagadnienia z pozycji tradycji luterańskiej. Zgodził się bardzo chętnie. Zrobił przy tym znacznie więcej, niż odeń oczekiwaliśmy: nie tylko...

2445

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]