Reklama

Ludzie z ‘Ndranghety

23.03.2010
Czyta się kilka minut
Zyski włoskiej mafii rosną. Szacuje się, że w 2009 r. cztery organizacje mafijne - Cosa Nostra, Camorra, ‘Ndrangheta i Sacra Corona Unita - zarobiły 78 mld euro. Jest to równowartość aż 9 procent włoskiego Produktu Krajowego Brutto.
D

Dla Nicoli Di Girolamo był to czarny dzień. Jeszcze rano z ramienia Ludu Wolności, partii premiera Silvio Berlusconiego, zasiadał we włoskim Senacie. Parę godzin później stracił mandat, bo większość senatorów przychyliła się do wniosku o dymisję. A wieczorem został aresztowany.

Noc Di Girolamo spędził w rzymskim więzieniu Rebibbia, gdzie wcześniej odbywali karę Mehmet Ali Agca, niedoszły zabójca Papieża, i Renato Curcio, przywódca Czerwonych Brygad - aby wymienić tylko najsłynniejszych pensjonariuszy tego miejsca.

Senator z ramienia ‘Ndranghety

Tak oto kończy się, niechlubnie i zapewne definitywnie, zaledwie dwuletnia kariera polityczna włoskiego senatora. Parę tygodni wcześniej wyszło na jaw, że owszem, reprezentował on Lud Wolności, ale jego przynależność partyjna miała charakter raczej formalny. Naprawdę...

11787

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]