Reklama

Ludożerca w zoo

Ludożerca w zoo

03.09.2012
Czyta się kilka minut
Rok 1897, Tervuren pod Brukselą, Wystawa Światowa. Napisy upominają zwiedzających: „Zabrania się dawania pożywienia Kongijczykom, są karmieni”. To, jak patrzymy na mieszkańców innych kontynentów..
.

...ukształtowały w dużej mierze pokazy, które historycy nazywają „ludzkim zoo”.
Ekshibicje. Wynalazek dzikiego” – tak nazywała się poświęcona fenomenowi „ludzkiego zoo” wystawa w paryskim muzeum Quai Branly. Francuskie media przyznały jej nagrodę dla najlepszej wystawy roku.

Wpisy w księdze pamiątkowej zdradzają zdumienie widzów. „Ludzkie zoo”, które przyciągało niegdyś miliony zwiedzających, zostało niemal całkiem wyparte z masowej pamięci. Jak w ogóle było możliwe? Jak to się stało, że o nim zapomniano? I czy naprawdę wyzwoliliśmy się spod jego wpływu?

ODMIENNY W LUNAPARKU

„Ulubieniec kobiet i dzieci, Lionel, pół człowiek, pół lew, urodzony w Rosji, żywy” – tak w 1911 r. reklamuje nową atrakcję plakat na ulicach Paryża. Lionel nazywa się w istocie Stefan Bibrowski, urodził się pod Warszawą. Włosy porastające go od stóp...

29921

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]