Reklama

Lot MH17: Rosja winna zestrzelenia

Lot MH17: Rosja winna zestrzelenia

28.05.2018
Czyta się kilka minut
W miniony piątek Holandia i Australia oficjalnie obarczyły Rosję odpowiedzialnością za śmierć 298 pasażerów i członków załogi samolotu Malaysia Airlines, który w lipcu 2014 r. zestrzelono nad wschodnią Ukrainą.
D

Dzień wcześniej międzynarodowy zespół śledczy (JIT) potwierdził, że pocisk przeciwlotniczy typu Buk, który wystrzelono w kierunku boeinga z terenu kontrolowanego przez Rosjan, należał do 53. Brygady Przeciwlotniczej z Kurska. Analiza zdjęć, filmów, znaków rozpoznawczych (nawet cieni rzucanych przez podwozie pojazdu transportującego pociski) pozwoliła odtworzyć szczegółową trasę konwoju, który opuścił rosyjską bazę na miesiąc przed zestrzeleniem samolotu.

Ponieważ JIT powołano w zgodzie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ, jego ustalenia mogą mieć dla Rosji skutki prawne. Śledczy apelują teraz do wszystkich, którzy mają wiedzę na temat oficerów odpowiedzialnych za działania operacyjne rosyjskiej brygady, o anonimowy kontakt. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Marcin Żyła jest dziennikarzem, a od stycznia 2016 r. również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty. Od początku europejskiego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]