Reklama

Litwa wprowadziła euro

Litwa wprowadziła euro

05.01.2015
Czyta się kilka minut
Jedynym krajem unijnym sąsiadującym z Polską, który zachował narodową walutę, są dziś Czechy: 1 stycznia Litwa, jako 19. kraj Unii, wprowadziła euro.
W

Wielu Litwinów boi się podwyżek cen, ale przeważa opinia, że euro podnosi bezpieczeństwo krajów bałtyckich (mają je też Estonia i Łotwa). Bank Centralny Litwy twierdzi, że euro będzie mieć pozytywny wpływ na bilans handlowy i inwestycje. W mediach branżowych jako sensację odnotowano, że jego szef mówił otwarcie, iż przy podejmowaniu decyzji kwestie bezpieczeństwa były równie ważne co gospodarcze, a agresja Rosji na Ukrainę to kolejny powód, by mieć euro. „Jako szef banku centralnego nie powinienem wypowiadać się o geopolityce, ale takie są fakty. Im bliżej jesteśmy Zachodu, tym bardziej oddalamy się od Wschodu” – mówił Vitas Vasiliauskas. Litewskie monety euro zdobi Pogoń, godło państwa.

741

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]