Reklama

Litwa: pierwsze śliwki robaczywki

Litwa: pierwsze śliwki robaczywki

18.04.2004
Czyta się kilka minut
Litwa była pierwsza. Jako pierwsza sowiecka republika zbuntowała się przeciw Moskwie i upomniała o niepodległość. Jako pierwszy kraj z byłego bloku wschodniego najpierw wyniosła do władzy dysydencką prawicę, a potem przywróciła do łask różowych postkomunistów. Teraz jako pierwsza usuwa zgodnie z zapisami konstytucji prezydenta, który tej konstytucji nie przestrzegał.
A

A jak ćwierkają na wileńskich płotach polityczne wróble, może być też pierwszym krajem, w którym odsunięty prezydent ponownie wygra wybory, o ile w ciągu dwóch najbliższych miesięcy nie zmieni się ordynacja (dopiero planuje się wprowadzenie zapisu, uniemożliwiającego usuniętemu z urzędu prezydentowi start w wyborach przez pięć lat po impeachmencie), i o ile zwolennicy Paksasa pozostaną mu wierni, a w przyspieszonych zawodach o najwyższy urząd w państwie nie wystartują godni kandydaci.

Od samego początku sprawa oskarżenia Rolandasa Paksasa o złamanie konstytucji była przedmiotem sporu. Podzieliła społeczeństwo, na dalszy plan spychając nawet przełomowe momenty w najnowszej historii kraju (prawie niezauważona uroczystość przystąpienia Litwy do NATO, brak zainteresowania dla wejścia do Unii). Broniący się zawzięcie Paksas jeździł po kraju, rozdawał autografy i...

2519

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]