Reklama

Ładowanie...

Lekcje Conrada

Lekcje Conrada

14.03.2016
Czyta się kilka minut
„Lekcje czytania” – projekt Fundacji Tygodnika Powszechnego skierowany do uczniów szkół średnich – nie otrzymał rządowej dotacji.
Grzegorz Jankowicz w trakcie "Lekcji czytania" / Fot. Kamila Zarembska
T

Ta przygoda trwa już osiem lat. W 2009 r. Fundacja Tygodnika Powszechnego we współpracy z Miastem Kraków i Krakowskim Biurem Festiwalowym powołała do istnienia Festiwal Conrada – międzynarodowe wydarzenie literackie, którego celem jest inicjowanie intensywnych dyskusji na temat zjawisk i problemów współczesnego świata. Problemom tym przyglądamy się zawsze z perspektywy literatury, ponieważ wierzymy, że to właśnie ona jest najlepszym narzędziem, za pomocą którego możemy prowadzić refleksję na temat rzeczywistości. Uczymy (siebie i innych) otwartości i szacunku dla innych kultur. Niestrudzenie prowadzimy pracę przekładu – tłumaczymy teksty i objaśniamy specyfikę naszego doświadczenia, by inni lepiej rozumieli nas i byśmy my lepiej rozumieli innych. Festiwal Conrada jest literacką strefą pograniczną, w której spotykają się pisarki i pisarze, czytelniczki i czytelnicy z najdalszych zakątków globu.

Miło nam poinformować, że nasze działania zostały docenione przez organizatorów Londyńskich Targów Książki, które przyznają prestiżowe wyróżnienia The London Book Fair International Excellence Awards. Conrad jest nominowany w kategorii „najlepszy festiwal literacki świata” obok południowoafrykańskiego Open Book oraz brazylijskich Flupp i FLIP. Zwycięzcę poznamy 12 kwietnia podczas uroczystej gali w Londynie.

Festiwal Conrada od początku swego istnienia otrzymuje finansowe wsparcie ministerialne. Nie inaczej było w tym roku – MKiDN przyznało Conradowi trzyletni grant, dzięki któremu pokryjemy część kosztów związanych z organizacją poszczególnych wydarzeń. Niestety, dotacji nie otrzymał inny projekt Fundacji Tygodnika Powszechnego, ściśle z Festiwalem Conrada związany – „Lekcje czytania”. To akcja społeczna skierowana do uczniów szkół średnich, z którymi – w towarzystwie wybitnych pisarzy, krytyków, literaturoznawców – dyskutujemy o inspirujących tekstach literackich spoza szkolnego kanonu. Cel jest prosty: pokazujemy młodym ludziom, jak niesztampowo czytać literaturę, do jakich celów można ją wykorzystać, czym może ona być w naszym życiu, jak za jej pomocą myśleć i zawiązywać relacje z innymi. „Lekcje…” zadebiutowały podczas pierwszej edycji Festiwalu Conrada. Później zaczęliśmy je organizować stale (do tej pory odwiedziliśmy kilkaset szkół i instytucji kultury w całej Polsce i poza jej granicami, a w akcji wzięło udział blisko 20 tysięcy uczniów!). W ciągu ośmiu lat nasza akcja społeczna – wspierana również przez Uniwersytet Łódzki – przyczyniła się do stworzenia jednego z najefektywniejszych programów promowania czytelnictwa w Polsce. To właśnie takie inicjatywy sprawiają, że kultura danego społeczeństwa jest silna, a jej użytkownicy – otwarci na spotkanie z przedstawicielami innych kultur.

Nie zamierzamy się poddawać. Fundacja Tygodnika Powszechnego postara się nadal organizować „Lekcje czytania”. Jednak potrzebna będzie nam pomoc literackich aktywistów i czytelników, a także instytucji, które chciałyby – podobnie jak Uniwersytet Łódzki – przyłączyć się do naszego projektu. A Czytelników i Przyjaciół „TP”, którym bliska jest idea „Lekcji...”, prosimy o wsparcie, np. poprzez przekazanie naszej Fundacji (KRS 0000125605) 1 proc. podatku ze wskazaniem na organizację dyskusji o literaturze. ©℗

Autor artykułu

Urodzony w 1978 roku. Aktywista literacki, filozof literatury, eseista, redaktor, wydawca, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury "Tygodnika...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]