Reklama

Lekcje Conrada

Lekcje Conrada

14.03.2016
Czyta się kilka minut
„Lekcje czytania” – projekt Fundacji Tygodnika Powszechnego skierowany do uczniów szkół średnich – nie otrzymał rządowej dotacji.
Grzegorz Jankowicz w trakcie "Lekcji czytania" / Fot. Kamila Zarembska
T

Ta przygoda trwa już osiem lat. W 2009 r. Fundacja Tygodnika Powszechnego we współpracy z Miastem Kraków i Krakowskim Biurem Festiwalowym powołała do istnienia Festiwal Conrada – międzynarodowe wydarzenie literackie, którego celem jest inicjowanie intensywnych dyskusji na temat zjawisk i problemów współczesnego świata. Problemom tym przyglądamy się zawsze z perspektywy literatury, ponieważ wierzymy, że to właśnie ona jest najlepszym narzędziem, za pomocą którego możemy prowadzić refleksję na temat rzeczywistości. Uczymy (siebie i innych) otwartości i szacunku dla innych kultur. Niestrudzenie prowadzimy pracę przekładu – tłumaczymy teksty i objaśniamy specyfikę naszego doświadczenia, by inni lepiej rozumieli nas i byśmy my lepiej rozumieli innych. Festiwal Conrada jest literacką strefą pograniczną, w której spotykają się pisarki i pisarze, czytelniczki i czytelnicy z najdalszych zakątków globu.

Miło nam poinformować, że nasze działania zostały docenione przez organizatorów Londyńskich Targów Książki, które przyznają prestiżowe wyróżnienia The London Book Fair International Excellence Awards. Conrad jest nominowany w kategorii „najlepszy festiwal literacki świata” obok południowoafrykańskiego Open Book oraz brazylijskich Flupp i FLIP. Zwycięzcę poznamy 12 kwietnia podczas uroczystej gali w Londynie.

Festiwal Conrada od początku swego istnienia otrzymuje finansowe wsparcie ministerialne. Nie inaczej było w tym roku – MKiDN przyznało Conradowi trzyletni grant, dzięki któremu pokryjemy część kosztów związanych z organizacją poszczególnych wydarzeń. Niestety, dotacji nie otrzymał inny projekt Fundacji Tygodnika Powszechnego, ściśle z Festiwalem Conrada związany – „Lekcje czytania”. To akcja społeczna skierowana do uczniów szkół średnich, z którymi – w towarzystwie wybitnych pisarzy, krytyków, literaturoznawców – dyskutujemy o inspirujących tekstach literackich spoza szkolnego kanonu. Cel jest prosty: pokazujemy młodym ludziom, jak niesztampowo czytać literaturę, do jakich celów można ją wykorzystać, czym może ona być w naszym życiu, jak za jej pomocą myśleć i zawiązywać relacje z innymi. „Lekcje…” zadebiutowały podczas pierwszej edycji Festiwalu Conrada. Później zaczęliśmy je organizować stale (do tej pory odwiedziliśmy kilkaset szkół i instytucji kultury w całej Polsce i poza jej granicami, a w akcji wzięło udział blisko 20 tysięcy uczniów!). W ciągu ośmiu lat nasza akcja społeczna – wspierana również przez Uniwersytet Łódzki – przyczyniła się do stworzenia jednego z najefektywniejszych programów promowania czytelnictwa w Polsce. To właśnie takie inicjatywy sprawiają, że kultura danego społeczeństwa jest silna, a jej użytkownicy – otwarci na spotkanie z przedstawicielami innych kultur.

Nie zamierzamy się poddawać. Fundacja Tygodnika Powszechnego postara się nadal organizować „Lekcje czytania”. Jednak potrzebna będzie nam pomoc literackich aktywistów i czytelników, a także instytucji, które chciałyby – podobnie jak Uniwersytet Łódzki – przyłączyć się do naszego projektu. A Czytelników i Przyjaciół „TP”, którym bliska jest idea „Lekcji...”, prosimy o wsparcie, np. poprzez przekazanie naszej Fundacji (KRS 0000125605) 1 proc. podatku ze wskazaniem na organizację dyskusji o literaturze. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Urodzony w 1978 roku. Filozof literatury, eseista, redaktor, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]