Reklama

Kumulacja energii

04.09.2007
Czyta się kilka minut
Wilhelm Sasnal, "Arab", 150x180, olej na płótnie, 2006
T

TYGODNIK POWSZECHNY: - Pojęcie "efekt Sasnala" chyba na trwałe weszło już do języka nie tylko galeryjno-krytycznego. Czy Pana indywidualny międzynarodowy sukces to pars pro toto sukcesu całej młodej sztuki polskiej?

WILHELM SASNAL: - To nazbyt chwytliwe pojęcie ma przede wszystkim charakter medialny. Jego mechanizm jest banalnie prosty: moje obrazy osiągają wysokie ceny, łatwo więc używać ich - bez większego sensu - jako model opisujący szersze zjawisko.

W moim przypadku zadecydował zbieg okoliczności. Zanim zacząłem studia na Akademii, uczyłem się w technikum - nie miałem więc nawyków, które daje liceum plastyczne. Na studiach też stałem z boku. Miałem szczęście trafić do pracowni otwartego i tolerancyjnego prof. Misiaka. Potem poznałem ludzi związanych z Galerią Foksal... I potoczyło się, jak się potoczyło. Młoda sztuka polska (albo: młoda...

11292

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]