Reklama

W czworoboku płótna

13.05.2008
Czyta się kilka minut
Debata z Jadwigą Sawicką, Wilhelmem Sasnalem i Jakubem Julianem Ziółkowskim. Rozmawiali Piotr Kosiewski i Agnieszka Sabor
Wilhelm Sasnal „Powódź w Mościcach” (2005) /Reprodukcja: Archiwum Fundacji Galerii Foksal
"

"Tygodnik Powszechny": Pod koniec maja w warszawskiej Zachęcie zostanie otwarta wystawa współczesnego artysty belgijskiego Luca Tuymansa. To nazwisko kojarzone z wielkim powrotem do malarstwa. Czy jednak nadal istnieje podział na tradycyjne dyscypliny sztuki? Malarstwo nadal jest malarstwem? Może granice się zatarły?

Wilhelm Sasnal: W malarstwie ujmuje mnie jego pierwotność, ono odpowiada na potrzeby osadzone gdzieś głęboko w człowieku, przypomina trochę potrzebę pisania. Na pytanie, czy malarstwo wciąż pozostaje malarstwem, odpowiadam: tak. I dzisiaj musi się ono bowiem odnosić do swojej tradycji. Jest grą, formalną i estetyczną, z tym, co się wydarzyło w ciągu pięciu wieków istnienia malarstwa olejnego, bo to ono właśnie definiuje nasz sposób myślenia o tej dyscyplinie.

Bardziej niż inne gatunki sztuki...

16277

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]