Reklama

W czworoboku płótna

W czworoboku płótna

13.05.2008
Czyta się kilka minut
Debata z Jadwigą Sawicką, Wilhelmem Sasnalem i Jakubem Julianem Ziółkowskim. Rozmawiali Piotr Kosiewski i Agnieszka Sabor
Wilhelm Sasnal „Powódź w Mościcach” (2005) /Reprodukcja: Archiwum Fundacji Galerii Foksal
"

"Tygodnik Powszechny": Pod koniec maja w warszawskiej Zachęcie zostanie otwarta wystawa współczesnego artysty belgijskiego Luca Tuymansa. To nazwisko kojarzone z wielkim powrotem do malarstwa. Czy jednak nadal istnieje podział na tradycyjne dyscypliny sztuki? Malarstwo nadal jest malarstwem? Może granice się zatarły?

Wilhelm Sasnal: W malarstwie ujmuje mnie jego pierwotność, ono odpowiada na potrzeby osadzone gdzieś głęboko w człowieku, przypomina trochę potrzebę pisania. Na pytanie, czy malarstwo wciąż pozostaje malarstwem, odpowiadam: tak. I dzisiaj musi się ono bowiem odnosić do swojej tradycji. Jest grą, formalną i estetyczną, z tym, co się wydarzyło w ciągu pięciu wieków istnienia malarstwa olejnego, bo to ono właśnie definiuje nasz sposób myślenia o tej dyscyplinie.

Bardziej niż inne gatunki sztuki...

16277

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]