Reklama

open eyes economic summit 2019

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

30.05.2016
Czyta się kilka minut
23 – 29 maja
D

DOKUMENTY NIEPOLITYCZNE
„Żeby nakręcić dobry film dokumentalny, potrzebna jest wielowymiarowość widzenia, niedopowiedzenie. Polityka nie daje reżyserowi takich możliwości. Nie pozwala mu się odsunąć i złapać dystansu. Wyobrażam sobie, że powstaje dokument o Trybunale Konstytucyjnym, ale to nie będzie kino, które przetrwa” – uważa Krzysztof Gierat, dyrektor odbywającego się właśnie Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

NAGRODA IM. KILARA
Podczas 9. Festiwalu Muzyki Filmowej w Katowicach Nagrodę im. Wojciecha Kilara odebrał Alexandre Desplat, francuski kompozytor muzyki filmowej, laureat Oscara. Na Festiwalu był obecny też Roman Polański, muzyka do jego filmów była tematem koncertu inauguracyjnego.

ZAPOLSKA WYGRYWA W SOPOCIE
Na zakończonym w tym mieście festiwalu Dwa Teatry najwięcej nagród otrzymał spektakl Teatru Telewizji „Ich czworo” – inscenizacja sztuki Gabrieli Zapolskiej. Jurorzy przyznali Grand Prix reżyserowi tego przedstawienia – nieżyjącemu już Marcinowi Wronie, a także aktorom (m.in. Małgorzacie Kożuchowskiej, Arturowi Żmijewskiemu, Mai Ostaszewskiej, Agacie Buzek) oraz autorom scenografii i montażu. W kategorii słuchowisk radiowych nagrodzono m.in. Julię Kijowską za rolę w „Von Bingen. Historia prawdziwa” oraz Krzysztofa Gosztyłę – za rolę w „Hymnach” według poezji Yunusa Emrego.

WYDARZENIA MUZEALNE ROKU
Przyznawane w tym konkursie nagrody Sybilla 2015 otrzymały m.in. Muzeum Śląskie w Katowicach za budowę nowej siedziby na terenie byłej kopalni Katowice oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie za wystawę „Andrzej Wróblewski: Recto/Verso, 1948–1949, 1956–1957”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]