Reklama

Ładowanie...

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

13.03.2023
Czyta się kilka minut
7–13 marca
K

KOMPOZYCJE

Mediolańska La Scala po raz pierwszy w historii wystawi operę napisaną przez kobietę. Tematem utworu włoskiej kompozytorki Silvii Colasanti będzie życie poetki Anny Achmatowej. Premiera odbędzie się w lutym 2025 r. Colasanti wykłada w rzymskim konserwatorium Santa Cecilia. Jest laureatką Europejskiej Nagrody Kompozytorskiej i Nagrody im. Franco Buitoniego.

PRZEKŁADY

Ireneusz Kania, tłumacz i poliglota, autor przekładów z kilkunastu języków, w tym z sanskrytu, tybetańskiego i hebrajskiego, został laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. T. Boya-Żeleńskiego. Kanię wyróżniono za całokształt działalności przekładowej. Dzięki niemu czytamy po polsku m.in. Kawafisa, Eliadego, Ciorana, Bataille’a oraz Tybetańską Księgę Umarłych.

ADAPTACJE

Rok po premierze „Akuszerek” Sabiny Jakubowskiej adaptacją powieści na język kina zainteresowała się Agnieszka Holland. Wydawca sprzedał reżyserce prawa do ekranizacji, trwają już prace nad scenariuszem. „Akuszerki” – jak mówi sama autorka – to hołd dla kobiet przyjmujących porody na przełomie XIX i XX w. Nasza rozmowa z Sabiną Jakubowską na stronie powszech.net/akuszerki.

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]