Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

08.11.2021
Czyta się kilka minut
2–8 listopada
C

CARAVAGGIO I INNI MISTRZOWIE

„Chłopiec gryziony przez jaszczurkę” Caravaggia, a także ponad czterdzieści płócien innych artystów, głównie kontynuatorów i naśladowców włoskiego malarza, można oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie. Prezentowana kolekcja jest własnością Fundacji Roberta Longhiego z siedzibą we Florencji.

PRZE(T)RWANIE

Już 19 listopada we wrocławskiej pracowni 66P wernisaż wystawy retrospektywnej Twożywa (1994-2011). To pierwsza od dekady ekspozycja prac legendarnej grupy artystycznej i próba uchwycenia jej fenomenu. Metody i media, jakimi posługiwało się Twożywo, skierowane były do przechodniów i internautów – osób przypadkowych, przemieszczających się po systemach komunikacyjnych i informacyjnych. Artyści tworzyli m.in. murale, bilbordy, plakaty, naklejki, animacje i ilustracje prasowe.

DZIEŃ MATKI

Wyprodukowany w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach film „Dzień Matki” Patryka Kaflowskiego znalazł się na tzw. długiej liście oscarowej doceniającej krótkie metraże. Obraz opowiada o młodej, ciężarnej kobiecie, która musi się zmierzyć z komplikacjami podczas porodu.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]