Kultura w skrócie

7 – 13 marca

13.03.2017

Czyta się kilka minut

HERBERT AWARD 2017

Laureatem tegorocznej, piątej już edycji Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta został Breyten Breytenbach, poeta południowoafrykański, tworzący w języku afrikaans oraz angielskim, autor kilkudziesięciu książek, obok zbiorów wierszy także powieści, dramatów i esejów. Urodzony w roku 1939 w RPA, Breytenbach należał do pokolenia odnawiającego literaturę języka afrikaans, a jednocześnie był aktywnym przeciwnikiem apartheidu. W połowie lat 70. został aresztowany, w więzieniu spędził siedem lat, udało mu się je opuścić dzięki protestom międzynarodowej społeczności pisarskiej. Dziś mieszka częściowo we Francji, częściowo w RPA, zaś w polskim przekładzie ukazały się dotąd dwa wybory jego wierszy: „Cały czas” (1980) oraz „Refren podróżny” (2016). Wręczenie nagrody odbędzie się 25 maja w Warszawie.


TARGI KSIĄŻKI W LONDYNIE

Podczas tegorocznej edycji, odbywającej się w dniach 14-16 marca, Polska była gościem honorowym. Wśród Brytyjczyków i Amerykanów „wciąż popularny jest Ryszard Kapuściński, dobrze się sprzedają książki Jacka Hugo--Badera, Wojciecha Jagielskiego, Anny Bikont, Magdaleny Tulli, Wiesława Myśliwskiego i Olgi Tokarczuk” – opowiadała „Gazecie Wyborczej” Antonia Lloyd-Jones, jedna z najbardziej znanych tłumaczy literatury polskiej na angielski.


NOWY KARASEK

Obchodzący niedawno 80. urodziny Krzysztof Karasek, jeden z nestorów polskiej poezji, współtwórca Nowej Fali, opublikował właśnie nowy tom poetycki o tytule „Przyszedł człowiek żeby chłostać morze”. Krytyk „Rzeczpospolitej” zauważa, że z perspektywy tego zbioru poezja to przede wszystkim „walka o prawdę, jaką symbolizuje obraz »niezabliźnionej rany«”, zaś jego autor „w wierszu zadedykowanym Julianowi Kornhauserowi wspomina, jak w roku 1970 czytali wiersze pod pomnikiem Mickiewicza w Krakowie. Na pytanie starszego przechodnia – kto was zrozumie, odpowiedział, nie bez pychy, że ich, młodych, nie trzeba rozumieć, ich trzeba się bać: »I ta bezczelna odpowiedź / uformowała mnie jako poetę / na całe życie«”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 12/2017