Reklama

Księżyc Saturna dobrym miejscem dla życia?

Księżyc Saturna dobrym miejscem dla życia?

07.04.2014
Czyta się kilka minut
Ocean wody w stanie ciekłym istnieje pod powierzchnią Enceladusa, jednego z księżyców Saturna – wynika z pomiarów grawitacyjnych sondy Cassini.
Fot. NASA/JPL-CALTECH
T

Takie wnioski opublikowali 3 kwietnia w „Science” badacze z rzymskiego Uniwersytetu Sapienza, potwierdzając przypuszczenia, które wielu naukowców podzielało, odkąd w 2005 r. odkryto gejzery wody i lodu tryskające z południowego bieguna księżyca (u dołu ilustracji). Ocean na Enceladusie, siedmiokrotnie mniejszej od naszego Księżyca kuli lodu i skał, miałby liczyć 10 km głębokości i kryć się pod lodową skorupą grubą na 30-40 km. Zawierałby tyle wody, co amerykańskie Jezioro Górne – największe słodkowodne jezioro Ziemi. Ponieważ woda jest niezbędna znanym nam formom życia, Enceladus trafił na czołówkę listy miejsc w Układzie Słonecznym, gdzie mogłoby się ono rozwinąć.

Źródła: SPACE.COM, JPL.NASA.GOV

756

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]