Reklama

Na Tytanie pada deszcz

Na Tytanie pada deszcz

26.05.2014
Czyta się kilka minut
Tylko w jednym miejscu poza Ziemią można obecnie popływać żaglówką po jeziorze. Znajduje się ono ponad 1,2 mld km od nas. Badają je także polscy naukowcy.
Skąd wiadomo, że na Tytanie są jeziora? Radarowe zdjęcia powierzchni pokazują kontrast między terenami pokrytymi skałami a płaskimi powierzchniami jezior. Fot. NASA / JPL-CALTECH / USGS
P

Podróż nad brzeg jeziora zajmuje ponad 7 lat. Temperatura nie zachęca do spacerów: wynosi -180 st. C i może odstraszyć najbardziej odpornego morsa. Jednak dla naukowców Tytan, jeden z księżyców Saturna, jest niezwykle ciekawym miejscem.
Jeszcze do niedawna Tytan skrywał swoje tajemnice pod grubą warstwą chmur. Jest jedynym księżycem obdarzonym gęstą atmosferą. Od czasu jej odkrycia w 1907 r., a co więcej: od odnalezienia w niej przy pomocy teleskopu śladów związków organicznych w 1944 r., Tytan stanowił zagadkę dla naukowców. Misje Pioniera 11 oraz sond Vo­yager na przełomie lat 70. i 80. nie były w stanie zaobserwować powierzchni z powodu gęstej powłoki chmur i tylko podsyciły ciekawość.
Dlatego w 1997 r. NASA wystrzeliło sondę Cassini, której celem były badania Saturna i jego księżyców. Jej częścią był przygotowany przez Europejską Agencję Kosmiczną – oraz przez polskie...

9153

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]