Reklama

ks. Jan Twardowski (1915-2006)

ks. Jan Twardowski (1915-2006)

25.01.2006
Czyta się kilka minut
"Przywykliśmy do obecności księdza Twardowskiego, do tego, że wciąż dostajemy coraz nowe jego wiersze. Dopiero teraz, kiedy go już nie ma, odkrywamy, że od tej pory tak nie będzie. Przemawiał jako ktoś bliski, znajomy, przyjaciel... A on w przyjaźniach był niezłomnie wierny.
W

W przyjaźni dla nas też był wierny. Wiele lat dbał o to, by przynajmniej raz w roku plik swoich nowych wierszy nam wysłać. Ale nie tylko to... Kiedyś, może dziesięć lat temu, spotkałem księdza Jana na powązkowskim cmentarzu. Zatrzymałem się i, jak bywa wśród księży, zaczęliśmy mówić o kościelnych dostojnikach, nie za bardzo dostojnie. Ksiądz Twardowski dość sceptycznie jednego z nich oceniał, na co zaprotestowałem, informując, że ten dostojnik jest, może niezbyt jawnym, przyjacielem "Tygodnika". - Wobec tego zmieniam zdanie - oświadczył z całą powagą. Chciał być przyjacielem i naszych przyjaciół..."

ks. Adam Boniecki

Tygodnik Powszechny żegna ks. Jana Twardowskiego: "W którejś ze swych homilii sugerował, aby zamiast "umarł" mówić "wymknął się naszym oczom". Wymykając się nam z pola widzenia,(...) pozostawił jako swój ślad poczucie pałania serc w obliczu nadziei odnalezionej po raz wtóry. - pisze Abp Józef Życiński.

W specjalnym dodatku "TP" żegnają i wspominają Go przyjaciele: m.in ks. Adam Boniecki, abp. Józef Życiński, Ryszard Matuszewski, Krzysztof Śliwiński oraz Jarosław Borowiec. Publikujemy także rozmowę Katarzyny Janowskiej i Piotra Mucharskiego (zapis programu "Rozmowy na nowy wiek") z ks. Twardowskim oraz 35 wierszy ks. Twardowskiego, które "Tygodnik Powszechny" drukował przez 50 lat.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]