Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Krytyka zamiast manifestu

Krytyka zamiast manifestu

23.10.2017
Czyta się kilka minut
P

Pierwsza dekada XXI wieku, czyli tytułowe lata powyżej zera, to epoka, która nie doczekała się jeszcze swojej opowieści. I choć Cieplak z pieczołowitością godną kronikarki rekonstruuje tamtą pozornie nieodległą rzeczywistość, to jej najnowsza powieść pozbawiona jest nostalgii oraz roszczeń do roli pokoleniowego manifestu. Zamiast tego otrzymujemy wnikliwy, wręcz naturalistyczny portret nastolatki pochodzącej z ubogiej, ale względnie szczęśliwej rodziny, która dorasta w małym, prowincjonalnym mieście. Jednak klasyczna opowieść o dojrzewaniu i dążeniu do realizacji marzeń zastąpiona zostaje pesymistyczną diagnozą społecznych, kulturowych i genderowych barier, skutecznie uniemożliwiających awans społeczny. Cieplak z brutalną szczerością burzy optymistyczny, ale z gruntu fałszywy mit o nieograniczonych możliwościach, którymi karmi się kolejne pokolenia dorastające w III RP. I dobrze, bo krytyczna diagnoza to pierwszy krok w stronę realnej zmiany. ©℗

Anna Cieplak, LATA POWYŻEJ ZERA, Znak, Kraków 2017

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]