Reklama

Krytyk jako artysta

Krytyk jako artysta

17.09.2012
Czyta się kilka minut
Anna Porębska, relacjonując w liście do przyjaciółki zajęcia uczonych kolegów, tak skwitowała zatrudnienie męża: „co zaś do Mietka, zajmuje się on myśleniem”.
S

Suknie, dochodzące z początkiem roku 1921 do połowy łydki, pod jego koniec sięgały po kostki. Talia, równie niezdecydowana, zrazu przejawiała tendencję do lokowania się raczej wysoko, później zaczęła się obniżać aż gdzieś poza biodra”. I jeszcze taki fragment: „Suknie sięgały prawie ziemi, dylemat: talia nisko czy wysoko, znalazł rozwiązanie w talii podwojonej. Modne były spadające ramiona, szerokie rękawy, kapelusze z wielkim, kolistym rondem oraz angielskie słowo flirting – flirt”.

Czy to cytaty z jakiejś historii mody? Nie, tak rozpoczynają się kolejne rozdziały „Granicy współczesności” (1965), najlepszej polskiej książki o Paryżu lat 1909–1925 i narodzinach nowej epoki, nie tylko w sztuce. Kiedy blisko ćwierć wieku później Mieczysław Porębski wydał pięćsetstronicowe dzieło zatytułowane „Z. po-wieść”, żartował, że jest to tak naprawdę druga powieść w jego dorobku – pierwszą...

10848

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]