Reklama

Krótka historia destabilizacji

28.02.2022
Czyta się kilka minut
Płynące z Ukrainy obrazy zwiastują nieodwołalny koniec rzeczywistości, którą znaliśmy i w której przynajmniej część z nas czuła się bezpiecznie. Ład oparty na liberalnej wizji społecznego porządku zachwiał się w posadach.
Times Square w Nowym Jorku. JOSHUA EARLE / UNSPLASH
W

Według oficjalnej wersji zdarzeń, 11 września 2001 r. o godz. 7.59 czasu nowojorskiego, boeing 767 wystartował z lotniska w Bostonie i dokładnie czterdzieści minut później uderzył w północną wieżę World Trade Center. Po kwadransie drugi boeing, który także wystartował z bostońskiego Logan International Airport, wbił się w wieżę południową. Północna zawaliła się o 9.59, południowa natomiast o 10.28.

Istnieje jednak także wersja alternatywna, w myśl której wszystko potoczyło się (czy raczej toczy) zupełnie inaczej. Wedle tej drugiej interpretacji, oba samoloty uderzały w wieże WTC tysiące, dziesiątki tysięcy, setki tysięcy, miliony, a nawet miliardy razy, wieże zaś z tą samą częstotliwością ulegały zniszczeniu. Co więcej: to się wciąż, bezustannie, codziennie wydarza. W każdej minucie, również w tej, w której powstaje niniejsze zdanie, oraz w tej, w której jest czytane. Samoloty...

17320

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]