Reklama

Kropka nad „i”

Kropka nad „i”

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Czy dziś, po blisko dwudziestu latach od upadku komunizmu, można powiedzieć, że także epoka postkomunizmu się kończy?
A

Aby odpowiedzieć na to pytanie, wypada najpierw zdefiniować zjawisko. Postkomunizm był i jest przedmiotem sporów metodologicznych: nie ma jednej ogólnie przyjętej jego interpretacji, a kilka najbardziej znanych istotnie się od siebie różni. Argumentowano np. niekiedy, że ponieważ system typu radzieckiego trudno nazwać komunizmem, to określenie "postkomunizm" jest nietrafne. Inni (np. Jadwiga Staniszkis) wywodzili, choć już rzadko ten sąd podtrzymują, że demokracja i wolny rynek w krajach postkomunistycznych to jedynie decorum trwających nadal rządów uprzedniej elity. Z kolei Zbigniew Brzeziński za doniosły skutek komunizmu uznał powiększenie się luki cywilizacyjnej między Wschodem a Zachodem oraz trwanie wśród ludzi przekonania, że ich los zależy głównie od państwa.

Spory o definicję

Historykom najbardziej odpowiada...

18968

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]