KRONIKA

7 – 16 września

17.09.2013

Czyta się kilka minut

Wy macie władzę, my mamy prawdę. (Silvester Krčméry, zmarły 10 września współtwórca kościoła podziemnego w Czechosłowacji, w czasie procesu przed komunistycznym sądem w 1954 r.)


Prokuratura w Republice Dominikany wszczęła dochodzenie w sprawie domniemanych nadużyć seksualnych abp. Józefa Wesołowskiego.
Oskarżenie dotyczy 7 przypadków niepełnoletnich, wobec których były nuncjusz apostolski w tym kraju miał dopuścić się czynów seksualnych w zamian za pieniądze. Rzecznik Stolicy Apostolskiej zadeklarował współpracę z władzami Dominikany oraz zapewnił, że odwołanie 65-letniego abp. Wesołowskiego do Watykanu nie miało na celu „uchronienia go przed wzięciem odpowiedzialności przez niego za to, co zostanie ewentualnie potwierdzone”. Z kolei kard. Nicolás de Jesús López Rodríguez, metropolita Santo Domingo, zapowiedział, że były nuncjusz będzie też sądzony przez Trybunał Kongregacji Nauki Wiary. „Kościół katolicki jest zaniepokojony i zawstydzony” – powiedział o skandalu na Karaibach, zapoczątkowanym emisją reportażu telewizyjnego, w którym nuncjusz odwiedzał miejsca w stolicy kraju słynące z prostytucji nieletnich.


Portal Vatican Insider podał, że 12 września doszło do spotkania papieża Franciszka z Gustavo Gutiérrezem, jednym z twórców teologii wyzwolenia. Wydarzenie poprzedziła publikacja fragmentów książki 85-letniego teologa z Peru w „L’Osservatore Romano”. Watykaniści spekulują już, czy spotkanie można odczytywać jako przełom w krytycznym dotąd stosunku Kościoła do teologii wyzwolenia. O sprawie piszemy obszernie w korespondencji z Boliwii.


O znaczeniu rodziny dla chrześcijaństwa dyskutowano w podkrakowskich Tomaszowicach. W konferencji z cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej” wziął udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski, który stwierdził, że nietrwałość więzi rodzinnych i godząca w stabilność finansową rodzin zapaść gospodarcza wzmacniają kryzys demograficzny. W czasie konferencji nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore apelował m.in. o stworzenie systemu mikrokredytów dla rodzin, zaś Frakcja Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim nagrodziła kard. Stanisława Dziwisza Medalem im. Roberta Schumana. W kolejnym numerze „TP” ukaże się specjalny dodatek poświęcony konferencji.


Ukazał się jubileuszowy, 700. numer miesięcznika „Znak”. „Z podłoża najautentyczniejszego i najpełniejszego katolicyzmu chcemy wywieść człowieka, zdolnego dzisiejszej rzeczywistości podołać, napór jej wytrzymać i zwycięsko poddać ją sobie” – pisała redakcja we wstępniaku do 1. numeru (1946). Pismo, kierowane m.in. przez Hannę Malewską, Jacka Woźniakowskiego i Stefana Wilkanowicza, reprezentuje katolicyzm otwarty, od lat 60. nawiązujący do dorobku Soboru Watykańskiego II. W najnowszym numerze redakcja wraca do siedmiu najważniejszych pytań, które w ciągu minionych 67 lat pojawiały się na łamach „Znaku”, odpowiedzi poszukując m.in. w tekstach Czesława Miłosza, ks. Józefa Tischnera i Stanisława Lema. Miesięcznik przygotował też reprint pierwszego numeru oraz 9 minibooków z wyborem najlepszych artykułów. Więcej na stronie www.700.znak.com.pl.


W wieku 89 lat zmarł w Bratysławie Silvester Krčméry, lekarz, dysydent, działacz Kościoła podziemnego w Czechosłowacji. Kilka lat po ukończeniu studiów aresztowano go za działalność ewangelizacyjną wśród studentów i robotników. „Wy macie władzę, my mamy prawdę” – powiedział przed komunistycznym sądem, który w 1954 r. skazał go na 14 lat więzienia. Po wyjściu na wolność, razem ze zmarłym przed rokiem Vladimírem Juklem tworzył struktury opozycyjnego wobec reżimu Gustáva Husáka Kościoła podziemnego. Był współzałożycielem Instytutu Świeckiego Fatima, organizował tzw. małe kręgi katolików świeckich. W 1991 r. Jan Paweł II przyznał mu Order św. Sylwestra.


Minęło pół wieku od śmierci Roberta Schumana, jednego z ojców zjednoczonej Europy. We francuskim Metz zakończyły się uroczystości rocznicowe organizowane przez Instytut św. Benedykta, który stara się o wyniesienie polityka na ołtarze (jego proces beatyfikacyjny trwa od 2004 r.). Ich gość, kard. Péter Erdö, przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy, ideę zjednoczonej Europy – powstałą w kręgach polityków chrześcijańskiej demokracji – nazwał „wspólnotą przeznaczenia”. Na przełomie lat 40. i 50. Schuman był premierem i szefem francuskiej dyplomacji. Razem z Jeanem Monnetem i Konradem Adenauerem doprowadził do powstania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, zalążka dzisiejszej Unii Europejskiej.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 38/2013