KRONIKA

31 lipca – 5 sierpnia

05.08.2013

Czyta się kilka minut

Będzie to czas zbliżenia, solidarności i zaangażowania na rzecz pokoju i braterstwa na świecie. (Kard. Stanisław Dziwisz o Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, 1 sierpnia 2013 r.)


Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII odbędzie się w Watykanie 24 listopada lub 27 kwietnia – ogłosił papież Franciszek podczas podróży powrotnej z Brazylii. W pierwszy z tych dni przypada uroczystość Chrystusa Króla, w drugi – niedziela Bożego Miłosierdzia. Zdaniem Franciszka, Jan XXIII był postacią „przypominającą trochę wiejskiego proboszcza, księdza kochającego każdego ze swych wiernych, umiejącego zatroszczyć się o wiernych”. „O Janie Pawle II przychodzi mi na myśl określenie: »wielki misjonarz Kościoła«; (...) człowiek, który niósł Ewangelię wszędzie, wiecie o tym lepiej ode mnie” – mówił papież dziennikarzom. Według kard. Stanisława Dziwisza, najlepsza byłaby wiosenna data kanonizacji – m.in. ze względu na fakt, iż Jan Paweł II był, jak powiedział metropolita Krakowa, „apostołem Bożego Miłosierdzia”. Ostateczną datę uroczystości ogłosi 30 września konsystorz kardynałów. Tymczasem agencja ACI Prensa podała, że papież chciałby również kanonizować Piusa XII. Miałoby to nastąpić bez procesu kanonicznego dotyczącego autentyczności cudu za jego wstawiennictwem. W 2009 r. Benedykt XVI zatwierdził ogłoszenie przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych heroiczności jego cnót – wywołało to niezadowolenie części środowisk żydowskich, podnoszących zarzuty, że w czasie II wojny światowej Pius XII milczał w obliczu Zagłady.


Niezwykłą rozmowę papieża z dziennikarzami na pokładzie samolotu z Rio światowe media relacjonowały przez kilka dni. Prasa zwracała uwagę m.in. na słowa papieża na temat gejów. Zaznaczając, że „lobbowanie na rzecz homoseksualizmu jest złem”, Franciszek powiedział: „Jeśli ktoś jest homoseksualistą, poszukuje Pana Boga, ma dobrą wolę, kimże ja jestem, aby ją osądzać? Katechizm Kościoła Katolickiego wyjaśnia to tak pięknie, że tych osób nie należy z tego powodu marginalizować, powinny być włączone do społeczeństwa”. Zdaniem wielu komentatorów, słowa papieża, choć nie zmieniają nauczania Kościoła, sprzeciwiającego się homoseksualizmowi, uderzają w ton bardziej przepełniony współczuciem niż te poprzednich papieży. Tymczasem przed problemem odniesienia się do słów Franciszka stanęli publicyści prasy konserwatywnej. Zdaniem Tomasza Terlikowskiego, doniesienia o słowach papieża to „nic nowego, tylko stara homopropaganda, do której próbuje się wprzęgnąć papieża Franciszka” (pisze o tym Artur Sporniak na str. 16-17).


Zdaniem kard. Stanisława Dziwisza, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie „połączą nas z młodzieżą z całego świata”. „Będzie to czas zbliżenia, solidarności i zaangażowania na rzecz pokoju i braterstwa na świecie” – powiedział metropolita krakowski po powrocie z Rio de Janeiro. Po ogłoszeniu przez papieża, że za trzy lata przyleci do Polski, nie ustają spekulacje, które, oprócz Krakowa, miasta odwiedzi: kard. Kazimierz Nycz ogłosił, że będą to Gniezno i Poznań oraz, być może, także Warszawa. Metropolita stolicy przypomniał, że przed przybyciem do Krakowa młodzi z całego świata będą przez kilka dni gośćmi poszczególnych polskich diecezji. „To będzie święto całej Polski” – stwierdził kard. Nycz.


Papież odwołał dwóch słoweńskich arcybiskupów za to, że podczas pracy w diecezji mariborskiej byli uwikłani w nadużycia finansowe. Cztery lata temu wyszło na jaw, że wskutek nieprzemyślanych inwestycji słoweński Kościół zadłużył się na kwotę ok. 800 mln euro. Zdymisjonowani hierarchowie Anton Stres (metropolita Lublany) i Marjan Turnšek są w kręgu podejrzanych w związku z aferą, która w 2011 r. kosztowała także urząd ówczesnego metropolitę Mariboru abp. Franca Kramberga. „Nie mogę zaprzeczać swej odpowiedzialności za to nieszczęście” napisał abp Stres w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej słoweńskiego episkopatu, przepraszając wszystkich, którzy ucierpieli w wyniku bankructwa archidiecezji Maribor.

Grecki Kościół prawosławny zaproponował pogrążonemu w kryzysie państwu oddanie połowy swych dochodów z nieruchomości. To odpowiedź na coraz większe naciski społeczne, aby Cerkiew, mająca w Grecji szczególny status, partycypowała w kosztach przezwyciężania ekonomicznej zapaści. Kościół prawosławny jest drugim co do wielkości – po państwie – właścicielem nieruchomości na terenie Grecji. Posiada zarówno budowle, w tym świątynie czy monastery, jak też lasy czy plaże, niektóre położone w bardzo atrakcyjnych punktach.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 32/2013