KRONIKA

11 – 17 czerwca 2013

17.06.2013

Czyta się kilka minut

Zaangażowanie w obronę wolności religijnej jest tak samo ważne, jak zaangażowanie w wolność słowa. (Guido Westerwelle, Minister Spraw Zagranicznych Niemiec, 12 czerwca 2013 r.)


Wbrew obiegowym opiniom, ludność świata w ostatnich 40 latach stała się bardziej religijna i tendencja ta stale się utrzymuje. Takie wnioski płyną z najnowszych badań Centrum Badań Globalnego Chrześcijaństwa w Bostonie. Zdaniem amerykańskich socjologów, główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest rozkwit życia religijnego po upadku komunizmu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz w najludniejszym państwie świata – Chinach. W Kraju Środka w czasie maoistowskiej rewolucji kulturalnej w latach 1966-76 komuniści chcieli całkowicie wyeliminować religię z życia społecznego, tymczasem po 1979 r. życie duchowe tam się odradza.


Na terenie b. hitlerowskiego obozu zagłady w Auschwitz otwarto nową izraelską wystawę narodową. „Przyjdźcie do bloku 27 i zobaczcie imię po imieniu” – zachęcał premier Izraela Beniamin Netanyahu, który wspólnie z polskim ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim otworzył wystawę „Szoa”. Nowa ekspozycja zastąpiła dotychczasową, otwartą ponad 30 lat temu. Przygotował ją Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Jedna z sal poświęcona jest pamięci 1,5 mln dzieci żydowskich zamordowanych podczas Zagłady. Na białych ścianach izraelska artystka, Michal Rovner, odwzorowała niektóre z zachowanych rysunków pozostawionych przez najmłodsze ofiary. W innej sali znajduje się natomiast gigantyczna „Księga Imion” z zebranymi przez Instytut Yad Vashem imionami i nazwiskami 4,2 mln ofiar Szoa. „Widziałem i dotknąłem imion milionów Żydów. Nie wszyscy trafili tutaj. Półtora miliona zostało zamordowanych w lasach i egzekucjach, na wsiach i w dołach” – przypomniał podczas uroczystości premier Netanyahu.


Papież Franciszek przyjął na specjalnej audiencji kończącą swoją misję w Watykanie ambasador RP Hannę Suchocką. Franciszek dziękował Hannie Suchockiej za jej zaangażowanie na forum dyplomatycznym. Pod koniec czerwca ambasador kończy swoją 12-letnią misję w Stolicy Apostolskiej. Pozostanie jednak w kontakcie z Watykanem, będąc członkiem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. Po audiencji w rozmowie z Radiem Watykańskim polska ambasador podkreślała m.in. ogromną serdeczność Franciszka. „Podczas dzisiejszego spotkania w pełni zrozumiałam, co znaczy uśmiech papieża Franciszka” – mówiła Suchocka.


Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle określił zaangażowanie w sprawę wolności religijnej jako „znak firmowy” polityki zagranicznej jego kraju. „Coś, co w Niemczech nie jest uważane za temat, jest problemem ogólnoświatowym. Prześladowania religijne na całym świecie są antykulturą” – powiedział Westerwelle w wystąpieniu na berlińskim Uniwersytecie Humboldta. „Niektórzy zachowują osobisty dystans wobec religii, jednak zaangażowanie w obronę wolności religijnej jest tak samo ważne jak zaangażowanie w wolność słowa” – mówił minister. Podkreślił, że niemiecka polityka dotycząca praw człowieka na całym świecie zabiega o tolerancję religijną. „Jeśli chrześcijanie angażują się tylko na rzecz chrześcijan, muzułmanie tylko na rzecz muzułmanów, a hinduiści tylko na rzecz hinduistów, wtedy nie osiągnie się żadnego pokoju” – zaznaczył Westerwelle.


Nowy prałat banku watykańskiego. Komisja kardynalska nadzorująca Instytut Dzieł Religijnych (IOR), za aprobatą papieża Franciszka mianowała tymczasowo prałatem tego Instytutu ks. Battistę Mario Salvatore Ricca. Zadaniem prałata IOR będzie pełnienie roli sekretarza spotkań Komisji kardynalskiej nadzorującej Instytut Dzieł Religijnych oraz uczestniczenie w spotkaniach jego Rady Nadzorczej, zgodnie ze statutami Instytutu. Przed miesiącem wstrząsany pod koniec pontyfikatu Benedykta XVI skandalami bank watykański poinformował o zatrudnieniu zewnętrznego audytora.


Papież znalazł się na rzymskich biletach komunikacji miejskiej. Milion biletów na autobus i metro w Rzymie z wizerunkiem biskupa tego miasta, papieża Franciszka, trafiło do kiosków Wiecznego Miasta. Znajduje się na nich fotografia z pierwszego publicznego pojawienia się nowo wybranego papieża, który z dłonią wzniesioną do góry w geście pozdrowienia stał na balkonie bazyliki św. Piotra. „Składamy w ten sposób hołd nowemu papieżowi, który bardzo cenił transport publiczny” – napisano w komunikacie rzymskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 25/2013