KRONIKA

26 lutego – 4 marca

05.03.2013

Czyta się kilka minut

Historyczny dzień, ale smutny. Urywa się kolejna kotwica w zwariowanym świecie. (Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski na twitterze o ostatnim dniu urzędowania Benedykta XVI, 28 lutego 2013 r.)


Nie chcę, aby uwaga mediów w Rzymie skoncentrowała się na mnie, ale raczej na osobie Benedykta XVI i jego następcy – oświadczył 25 lutego szkocki kard. Keith Patrick O’Brien. Zrezygnował z udziału w konklawe po tym, jak brytyjska prasa doniosła o „niestosownych zachowaniach seksualnych”, jakich miał się dopuścić w latach 80. w stosunku do czterech duchownych. Kilka dni później arcybiskup St. ­Andrews i Edynburga poprosił swoje ofiary o przebaczenie. Zwrócił się też o pomoc prawnika i uznał, że w tym momencie dalsze komentowanie przez niego sprawy byłoby niewłaściwe. Jego nieobecność na konklawe sprawi, że ponad 5-milionowa społeczność katolików Zjednoczonego Królestwa nie będzie reprezentowana podczas elekcji nowego papieża.


Dużą popularnością cieszy się internetowa akcja modlitewna pod hasłem „Adoptuj kardynała”, prowadzona przez niemieckojęzyczny portal Jugend 2000. Do udziału w niej organizatorzy zachęcają wszystkich, którzy „jako członkowie Kościoła pragną przyczynić się przez moc modlitwy do tego, by Duch Święty prowadził, chronił i oświecał kardynałów w wyborze nowego następcy świętego Piotra”. Uczestnicy zobowiązują się do modlitwy w intencji jednego z kardynałów, którzy będą brali udział w konklawe. Do poniedziałku 4 marca ­„adopcji” kardynała dokonało ponad 220 tys. osób. Więcej informacji (także w jęz. polskim) na stronie www.adoptacardinal.org.


Poranek w Wiecznym Mieście w ostatni dzień pontyfikatu. Historyczny dzień, ale smutny. Urywa się kolejna kotwica w zwariowanym świecie” – napisał na swoim profilu na Twitterze szef MSZ Radosław Sikorski. „Czas sprawowania Ojca Świętego Benedykta XVI przyszedł na trudny okres, gdy chrześcijanie stali się najbardziej prześladowaną religią na świecie” – mówił minister tuż po ogłoszeniu wiadomości o rezygnacji papieża. Dodał, że choć nie wypada mu komentować decyzji papieża Benedykta XVI jako głowy Kościoła katolickiego, jednak „Watykan też jest podmiotem prawa międzynarodowego, i to takim, z którym Polska ma tradycyjnie doskonałe stosunki”. O swojej modlitwie za Benedykta XVI zapewnił też sekretarz stanu USA John Kerry.


Czeski rząd podpisał porozumienie o rekompensatach finansowych za mienie skonfiskowane w czasie rządów komunistycznych w latach 1946-90. Podstawą umów jest ustawa uchwalona po długim politycznym boju przez czeski parlament w ubiegłym roku. Porozumienie zapewni 16 Kościołom i związkom wyznaniowym 59 mld koron (ok. 9,5 mld złotych) w ciągu najbliższych 30 lat. Otrzymają one także zwrot nieruchomości w naturze o łącznej wartości około 75 mld koron (ponad 12 mld złotych).


3 marca minęło 20 lat od powołania przez niemieckich biskupów fundacji Renovabis – dzieła pomocy Europie Wschodniej. Jest to najmłodsza tego typu organizacja katolicka w Niemczech. Swoją nazwę wywodzi od słów z Psalmu 104: „Emitte spiritum tuum... et renovabis faciem terrae” („Ześlij swego Ducha... i odnowisz oblicze ziemi” – Ps 104). Renovabis pomaga w budowie kościołów, w sferze socjalnej, a także w kształceniu duchowieństwa. Zgodnie z zasadą „pomoc w samopomocy” współpracuje z organizacjami pomocy, diecezjami i innymi instytucjami w realizacji projektów duszpasterskich i socjalnych w poszczególnych krajach. Dotychczas zrealizowanych zostało ponad 19 tysięcy projektów na ogólną sumę ponad 560 milionów euro. Jubileuszowe uroczystości odbędą się jesienią w Berlinie.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 10/2013