Reklama

Żebyśmy nie zapomnieli. Brytyjczycy pomagają Ukrainie

ze Szkocji
04.04.2022
Czyta się kilka minut
Działają i mieszkańcy wsi, i rząd. Poziomów pomocy jest kilka, bo to zarówno wsparcie wojskowe, jak też szkockie dziergane koce.
Wolontariusze segregują dary z pomocą dla uchodźców z Ukrainy. Edynburg, Szkocja, 6 marca 2022 r. Jeff J Mitchell / Getty Images
W

W przystani rybackiej w Gardens- town, niewielkiej wsi w północno-wschodniej Szkocji, zwykle dumnie powiewa szkocka biało-niebieska ­Saltire – flaga z krzyżem świętego Andrzeja. Teraz zastąpiła ją niebiesko-żółta flaga Ukrainy.

Osada nosi nazwę Gardenstown od ok. 300 lat, ale ludzie zamieszkali tu znacznie wcześniej. I wtedy, i teraz wioska żyje z morza. Na przełomie wieków XIX i XX, w szczycie „śledziowej gorączki”, gdy Szkocja była czołowym eksporterem tej srebrzystej ryby, w Gardenstown cumowało ponad 90 rybackich łodzi. Teraz zostało ich tylko 13, ale nadal wypływają w morze, łowią makrele, czarniaki, kraby i homary. Przy przystani, za wąskimi szeregami domów, rozciągają się rybackie szopy.

W tej dość surowej okolicy mieści się kawiarnia Eli’s Coffee, Cakes and Cratfts. Jak nazwa wskazuje, jest tu kawa, są ciastka, są i dzieła lokalnych artystów. Dziś kawiarnia jest...

10577

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]