Reklama

Królestwo już jest

Królestwo już jest

24.04.2016
Czyta się kilka minut
Emmanuel Carrère wyznaczył sobie rolę tego, który w swej opowieści łączy starożytny przekaz ewangeliczny ze współczesnością, literaturę niską i wysoką, doświadczenie wiary i niewiary.
K

Królestwo Boże podobne jest do radosnej farandoli odtańczonej niezgrabnie, ale z entuzjazmem i ufnością przez Élodie, dziewczynę z zespołem Downa, na zakończenie rekolekcji organizowanych przez wspólnotę Arka założoną przez Jeana Vaniera. Jest w tym obrazie coś kiczowatego i budzącego wyraźne skrępowanie, zwłaszcza dla kogoś, kto identyfikuje się z inteligencją i artystami. Do tego dochodzi śpiew banalnej pod każdym względem pieśni „Jezus jest mym przyjacielem”. Autentyzm całej tej żenującej sytuacji jest jednak tak pociągający, że zdystansowany inteligent nie może się oprzeć i dołącza do tanecznego korowodu i wspólnego śpiewu.

Tak wygląda współczesna wersja przypowieści o królestwie Bożym proponowana przez Emmanuela Carrère’a w książce „Królestwo”. Świadomy konwencji literackiej pisarz umieszcza w swojej przypowieści wszystkie główne elementy tego gatunku: nawiązanie do...

10443

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]