Reklama

Ewangelia według agnostyka

Ewangelia według agnostyka

24.04.2016
Czyta się kilka minut
Emmanuel Carrère, autor powieści „Królestwo”: Paweł to wielka postać, z gatunku tych, które tworzyły historię. Nie sądzę, by był bardzo sympatyczny. Inaczej niż Łukasz. Obaj tworzą świetną, powieściową parę – jak Sherlock Holmes z doktorem Watsonem.
Fot. Joel Saget / AFP / EAST NEWS
S

SZYMON ŁUCYK: Pisarz, zdeklarowany agnostyk, który zwierza się ze swoich rozterek religijnych, a jednocześnie snuje opowieść o początkach chrześcijaństwa. Trudno to uznać za receptę na sukces. Mimo to Pana powieść – niełatwa, erudycyjna, obszerna – podbiła we Francji czytelników i krytyków. 

EMMANUEL CARRÈRE: Od początku miałem ambicję, by napisać książkę, którą przeczytają z równym zainteresowaniem i wierzący, i ateiści. To było niełatwe zadanie.

Kiedy się ukazała, dotarło do mnie wiele głosów ateistów, którzy mówili: lubiliśmy pana poprzednie książki, ale powieść o pierwszych chrześcijanach – „co to, to nie!”. A jednak potem, kiedy już przełamali pierwszy opór, „Królestwo” ich wciągnęło. Z drugiej strony – książkę chwalili też czytelnicy wierzący, choć jednocześnie mówili, że wprawiała ich w zakłopotanie. Generalnie...

15249

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]