Reklama

Kredyt czy pożyczka?

Kredyt czy pożyczka?

19.02.2013
Czyta się kilka minut
Przyzwyczailiśmy się do używania zamiennie słów „kredyt” i „pożyczka”, robią to nieraz także pracownicy banków i doradcy finansowi. Czy znaczą to samo?
Z

Zgodnie z prawem – nie.
Kredyt możemy dostać tylko w banku, a pożyczkę np. od rodziny, w pracy albo w jednej z licznie się ogłaszających firm pożyczkowych typu „tysiąc złotych w 15 minut, bez poręczycieli, bez zabezpieczeń”.
Zawieranie umów kredytowych odbywa się zgodnie z Prawem bankowym. W umowie bank zgadza się pożyczyć pieniądze kredytobiorcy na określony czas, a kredytobiorca zobowiązuje się do wykorzystania pieniędzy na cel wskazany w umowie, a także do zwrotu pieniędzy wraz z odsetkami.
Natomiast umowy dotyczące pożyczek są zawierane zgodnie z Kodeksem cywilnym. Tu także osoba, która pożycza, zobowiązuje się oddać pieniądze w wyznaczonym terminie. Różnica polega m.in. na tym, że w tym przypadku pożyczający nie określa, na co wyda pieniądze.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]