Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

05.06.2017
Czyta się kilka minut
29 maja – 4 czerwca
R

RADA
Polska została niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ – na dwuletnią kadencję, rozpoczynaną 1 stycznia 2018 r., i wedle geograficznego klucza, zgodnie z którym jedno miejsce w Radzie ma przypaść państwu z Europy Środkowo-Wschodniej. Oprócz naszego kraju do Rady trafią także Włochy, Kuwejt, Gwinea Równikowa, Peru i Wybrzeże Kości Słoniowej.

SPADEK
Rok 2016 był piątym z kolei, w którym odnotowano spadek liczby ludności Polski: z informacji GUS wynika, że w 2016 r. zarejestrowano o prawie 5,8 tys. mniej urodzeń niż zgonów, a liczba wyjeżdżających na pobyt stały za granicę była wyższa od liczby powracających o 1,5 tys.

REFERENDA
Mieszkańcy Ożarowa Mazowieckiego i Podkowy Leśnej, podobnie jak wcześniej Legionowa i Nieporętu, opowiedzieli się przeciwko przyłączeniu ich gmin do metropolii warszawskiej, co przez kilka miesięcy planował PiS. W związku z deklaracjami polityków partii rządzącej o wycofaniu się z projektu w kilkunastu podwarszawskich gminach referenda zostały odwołane.

KARUZELA
Dotychczasowa szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska ma zostać wiceprezesem PZU – poinformował PAP. Wcześniej Pałac Prezydencki opuścił rzecznik Marek Magierowski, który przeniósł się do MSZ.

POWRÓT
Bronisław Komorowski wrócił do łowieckiego hobby, przerwanego na czas prezydentury. „Tak nas Pan Bóg stworzył. Jemy białko, więc polujemy na białko” – powiedział w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]