Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

10.04.2017
Czyta się kilka minut
4–10 kwietnia
Fot. Jakub Ociepa / AG
T

Trębacz
Komenda miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie poszukuje nowego hejnalisty na wieżę mariacką. Kandydatów czekają testy sprawnościowe i psychologiczne, a także sprawdzian gry na trąbce. Nowy trębacz – który musi być Polakiem o co najmniej średnim wykształceniu i nie może być karany – będzie pracował przez 24 godziny na dobę, po czym czekać go będzie 48 godzin przerwy.

Smoleńsk
W chwili zamknięcia tego numeru „TP” trwały obchody 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej, w trakcie której podkomisja ds. ponownego zbadania okoliczności tragedii miała przedstawić swoje najnowsze ustalenia. Jej przewodniczący, Wacław Berczyński, mówił w mediach, że prezydencki samolot rozpadł się w powietrzu, a rosyjscy kontrolerzy – oskarżeni przed tygodniem przez polską prokuraturę o umyślne spowodowanie katastrofy – poprowadzili polskich pilotów na śmierć.

Nowela
Parlament rozpoczął prace nad ustawą umożliwiającą politykom przejęcie kontroli nad Krajową Radą Sądownictwa – po wejściu w życie nowelizacji kadencja 15 członków KRS zostałaby wygaszona, a jej nowych członków wybraliby posłowie. Środowiska prawnicze nie zostawiają na dokumencie suchej nitki.

Kanał
Prezydent podpisał ustawę umożliwiającą przekop Mierzei Wiślanej. Kanał, przeciwko któremu protestują ekolodzy, zapewni niezależną od Rosji żeglugę między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym, zaś do portu w Elblągu mają wpływać jednostki o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]