Ładowanie...
Kradzieży we Lwowie ciąg dalszy
Kradzieży we Lwowie ciąg dalszy
Przed kilkoma dniami jej dyrektor Taras Wozniak poinformował, że straty są znacznie większe: z muzeum zginęło ponad 200 obiektów.
Te informacje muszą niepokoić. Lwowska Galeria zajmuje szczególne miejsce wśród ukraińskich instytucji muzealnych. Jest też szczególnym miejscem dla Polski – to najpoważniejsza kolekcja naszej sztuki poza granicami kraju. Zachowanie obecnego kierownictwa Galerii pokazuje jednak, że na Ukrainie zachodzą istotne zmiany. Taras Wozniak, osoba znacząca od lat w lwowskim środowisku intelektualnym, mianowany jej dyrektorem we wrześniu 2016 r., bezzwłocznie poinformował o kradzieży nie tylko władze, ale i opinię publiczną. Nowe kierownictwo stara się – przy ograniczonych środkach – dostosować Galerię do wymogów XXI w. i zdynamizować jej działalność. Niedawno zorganizowano m.in. wystawę dzieł pochodzących z zamku w Podhorcach, jednej z najwspanialszych rezydencji dawnej Rzeczypospolitej.
Modernizacja instytucji odpowiedzialnych za dziedzictwo kulturowe na Ukrainie jest ważna dla Polski. Od dawna angażujemy się w konserwację zabytków związanych z naszą historią i kulturą. Duże znaczenie mają stypendia dla młodych ukraińskich konserwatorów. Ważne byłoby rozszerzenie tej oferty i szersze polskie wsparcie dla tamtejszych archiwów, muzeów i bibliotek.
To byłaby inwestycja w przyszłość – w ten sposób nie tylko wesprzemy Ukraińców, ale najlepiej zadbamy także i o nasze dziedzictwo. ©
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]