Reklama

Ładowanie...

Kradzieży we Lwowie ciąg dalszy

Kradzieży we Lwowie ciąg dalszy

07.05.2017
Czyta się kilka minut
Na początku roku Lwowska Galeria Sztuki im. Borysa Woźnickiego ogłosiła, że z jej zbiorów zaginęło 95 starodruków oraz dwa rękopisy.
P

Przed kilkoma dniami jej dyrektor Taras Wozniak poinformował, że straty są znacznie większe: z muzeum zginęło ponad 200 obiektów.

Te informacje muszą niepokoić. Lwowska Galeria zajmuje szczególne miejsce wśród ukraińskich instytucji muzealnych. Jest też szczególnym miejscem dla Polski – to najpoważniejsza kolekcja naszej sztuki poza granicami kraju. Zachowanie obecnego kierownictwa Galerii pokazuje jednak, że na Ukrainie zachodzą istotne zmiany. Taras Wozniak, osoba znacząca od lat w lwowskim środowisku intelektualnym, mianowany jej dyrektorem we wrześniu 2016 r., bezzwłocznie poinformował o kradzieży nie tylko władze, ale i opinię publiczną. Nowe kierownictwo stara się – przy ograniczonych środkach – dostosować Galerię do wymogów XXI w. i zdynamizować jej działalność. Niedawno zorganizowano m.in. wystawę dzieł pochodzących z zamku w Podhorcach, jednej z najwspanialszych rezydencji dawnej Rzeczypospolitej.

Modernizacja instytucji odpowiedzialnych za dziedzictwo kulturowe na Ukrainie jest ważna dla Polski. Od dawna angażujemy się w konserwację zabytków związanych z naszą historią i kulturą. Duże znaczenie mają stypendia dla młodych ukraińskich konserwatorów. Ważne byłoby rozszerzenie tej oferty i szersze polskie wsparcie dla tamtejszych archiwów, muzeów i bibliotek.

To byłaby inwestycja w przyszłość – w ten sposób nie tylko wesprzemy Ukraińców, ale najlepiej zadbamy także i o nasze dziedzictwo. ©

Autor artykułu

Krytyk sztuki, dziennikarz, redaktor, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Laureat Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy za 2013 rok.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]