Reklama

Ładowanie...

Kosztowne bezpieczeństwo

09.03.2003
Czyta się kilka minut
Z TADEUSZEM SYRYJCZYKIEM o polskiej polityce energetycznej rozmawia Andrzej Brzeziecki
A

ANDRZEJ BRZEZIECKI: W jakim stopniu zakup gazu ziemnego jest dla Polski problemem ekonomicznym, a w jakim politycznym - który może mieć wpływ na naszą suwerenność?
TADEUSZ SYRYJCZYK: Są państwa, które kosztem własnych przedsiębiorstw i obywateli gotowe są do różnorakich operacji gospodarczych wobec innych krajów, by wymusić tym polityczne ustępstwa. W świecie demokratycznym takie postępowanie jest rzadkością - rządy bałyby się narazić własnym społeczeństwom i przedsiębiorstwom. Jednak na ogół naciski takie polegają nie na tym, że komuś się czegoś nie sprzedaje, ale na tym, że nie kupuje się od danego kraju towarów lub usług i tym uderza w jego gospodarkę.

Rosja, która jest głównym dostawcą gazu do Polski nie jest już chyba krajem, który podporządkowuje ekonomię celom politycznym, co robiła za Stalina czy Breżniewa. Eksport surowców jest dla niej kluczowy...

16313

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]