Reklama

Kościół: wspólnota i wyzwolenie

Kościół: wspólnota i wyzwolenie

06.03.2005
Czyta się kilka minut
Don Luigi Giussani często powtarzał, że nigdy nie zamierzał zakładać ruchu kościelnego. Tymczasem wspólnota tych, którzy poszli za nim, liczy dziś blisko 100 tys. członków. Comunione e Liberazione (“Wspólnota i Wyzwolenie") jest jednym z najważniejszych ruchów w Kościele.
Ks. Luigi Giussani
D

Działa w siedemdziesięciu krajach, również w Polsce. Jego założyciel zmarł 22 lutego w Mediolanie w wieku 83 lat. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył - reprezentując Jana Pawła II - kard. Joseph Ratzinger. We Mszy św. w mediolańskiej katedrze uczestniczyło 40 tys. ludzi, a ceremonię na żywo transmitowała włoska telewizja publiczna.

Ks. Giussani - powiedział w homilii prefekt Kongregacji Nauki Wiary - pokazał, że “chrześcijaństwo nie jest systemem idei, zbiorem dogmatów, moralizatorstwem, ale spotkaniem, historią miłości i wydarzeniem. (…) Jego miłość była również miłością do Kościoła. Zmarły zawsze był wiernym sługą Ojca Świętego i swoich biskupów. W spadku pozostawił nam nowy sposób myślenia o Kościele: Wspólnota i Wyzwolenie".

Założyciel “Comunione e Liberazione" urodził się w 1922 r. w Desio nieopodal Mediolanu. Podkreślał, że...

4128

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]