Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

17.03.2020
Czyta się kilka minut
10–16 marca
P

PUSTY PLAC ŚW. PIOTRA

Pobłogosławił papież w niedzielne południe: takiego obrazu Watykan jeszcze nie widział. Franciszka męczy trwająca już trzy tygodnie izolacja od wiernych. Po południu tego dnia ją przerwał: odwiedził bazylikę Matki Bożej Większej, gdzie modlił się przed obrazem Ocalicielki Ludu Rzymskiego, oraz kościół św. Marcelego z cudownym krzyżem, który noszono w procesjach w czasach zarazy. Tego samego dnia Watykan zdementował wcześniejsze informacje, że uroczystości Wielkiego Tygodnia odbędą się bez udziału wiernych: „Trwają prace nad takim uczestnictwem, które sprosta wymogom bezpieczeństwa” – podano. Na wyraźne życzenie papieża kościoły w diecezji rzymskiej pozostają otwarte dla wiernych, którzy chcą się indywidualnie modlić. Natomiast nabożeństwa są odprawiane bez wiernych, jak w całych Włoszech.

POUFNY LIST,

jaki wysłał do kapłanów osobisty sekretarz papieża, ks. Yoannis Gaid, utrzymany jest w podobnym duchu (prawdopodobnie powstał on za zgodą lub nawet na życzenie Franciszka). Gaid apeluje do księży, by nie odmawiali wiernym posługi, którą uznaje za równie ważną, jak pracę lekarzy. Zachęca, by odwiedzali wiernych w domach („skoro kurier może dostarczać pizzę, dlaczego nie mielibyśmy nieść komunii”). Kończy się słowami: „Obyśmy nigdy nie usłyszeli słów: nie pójdę do kościoła, bo Kościół nie przyszedł do mnie, gdy byłem w potrzebie”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]