Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

08.07.2019
Czyta się kilka minut
1 – 7 lipca
Ks. Władysław Korniłowicz / FOT. KRZYSZTOF CHOJNACKI / EASTNEWS
Ks. Władysław Korniłowicz / FOT. KRZYSZTOF CHOJNACKI / EASTNEWS
O

Obrońca sumienia

Na 13 października wyznaczył Franciszek datę kanonizacji w Watykanie bł. Johna Henry’ego Newmana (1801-90), konwertyty z anglikanizmu. Był jednym z najwybitniejszych teologów XIX wieku. Jego główna nauka o rozwoju dogmatu była początkowo nieufnie traktowana – Newmana oskarżano o „liberalizm”. Dopiero w 1879 r. Leon XIII mianował go kardynałem. Newman zasłynął m.in. sentencją: „Gdybym miał, co zresztą mało prawdopodobne, wznieść toast za religię, piłbym go za papieża, ale najpierw za sumienie”.

Promotor otwartości

Papież podpisał dekret o heroiczności cnót ks. Władysława Korniłowicza, współtwórcy i kierownika duchowego Dzieła Niewidomych w Laskach, apostoła inteligencji, ludzi niewierzących, poszukujących i obojętnych względem Boga. Urodził się w 1884 r. w Warszawie w rodzinie ateistycznej. Zmarł w 1946 r. w Laskach w opinii świętości. Był w Polsce prekursorem Kościoła otwartego. Do jego beatyfikacji potrzebne jest już tylko uznanie cudu za jego wstawiennictwem.

Piewca zamknięcia

„Wygłaszając swoje tezy ks. prof. Guz udowadnia, że jego znajomość teologii Lutra jest – najdelikatniej mówiąc – bardzo powierzchowna i fragmentaryczna” – napisali w przesłanym KAI komentarzu ks. prof. Przemysław Kantyka i dr Piotr Kopiec z Instytutu Ekumenicznego KUL. Podczas audycji w Radiu Maryja i TV Trwam ks. prof. Tadeusz Guz doszukiwał się źródeł ateizmu Marksa i Engelsa w… protestantyzmie.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]