Kościół ofiar i Kościół władzy, pieniędzy, polityki
Kościół ofiar i Kościół władzy, pieniędzy, polityki
W 1995 r. Kościół szczecińsko-kamieński zaczął się rozpadać na dwie części. Sprawcą podziału był ks. Andrzej Dymer, oskarżony o wykorzystanie seksualne wychowanków założonego przez siebie Ogniska św. Brata Alberta. Po jednej stronie stanęły ofiary, m.in. późniejszy franciszkanin o. Tarsycjusz Krasucki, który zdobył się na odwagę publicznego opowiedzenia o swojej krzywdzie; wychowawcy, których za wsparcie ofiar spotkały szykany; ludzie Kościoła domagający się sprawiedliwości – m.in. ojcowie Józef Puciłowski OP i Zdzisław Wojciechowski SJ oraz Marcin Mogielski OP, którego brat był prześladowany przez ks. Dymera, czy siostra Miriam.
Czytaj także: Śmierć na raty: Ks. Jaek Prusak o sprawie ks. Andrzeja Dymera
Po drugiej stronie: kolejni metropolici szczecińscy – zmarli Marian Przykucki i Zygmunt Kamiński oraz obecny Andrzej Dzięga; ówczesny biskup pomocniczy Stanisław Stefanek, który zbagatelizował pierwsze sygnały od ofiar; oraz abp Sławoj Leszek Głódź, który przez blisko dekadę blokował śledztwo przeciwko ks. Dymerowi zlecone mu przez Watykan.
Szczegółowo historię wieloletniej kościelnej inercji przedstawia na stronie „Więzi” Zbigniew Nosowski w cyklu „Przeczekamy i prosimy o przeczekanie”. Na podstawie tego cyklu TVN24 wyemitowała niedawno reportaż „Najdłuższy proces Kościoła”. Z materiałów tych wynika, że władze kościelne broniły ks. Dymera, gdyż jest on sprawnym zarządcą, pomnażającym majątek kościelny i posiadającym wpływy w świecie polityki. Ofiary do tej pory się nie liczyły.
Owe dwa Kościoły po raz pierwszy zetknęły się ze sobą kilka dni temu, gdy abp Andrzej Dzięga spotkał się z mężczyzną wykorzystanym seksualnie przed laty przez ks. Dymera. Następnego dnia ksiądz, który przez ćwierć wieku był bezkarny, został odwołany przez metropolitę z funkcji dyrektora Instytutu Medycznego im. Jana Pawła II w Szczecinie. To pierwszy sygnał dający nadzieję na scalenie pękniętego Kościoła.
POLECAMY
PO STRONIE OFIAR | O wykorzystywaniu seksualnym nieletnich, o zmowie milczenia i innych grzechach polskiego Kościoła piszemy konsekwentnie od lat. Wybór najważniejszych tekstów „TP” z ostatniego dwudziestolecia na temat, który wstrząsa dziś Polską, w bezpłatnym i aktualizowanym internetowym wydaniu specjalnym. Czytaj na: TygodnikPowszechny.pl/postronieofiar
ogłoszenie społeczne
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Autor artykułu

Dodaj komentarz
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]