Reklama

Kolejny rząd, kolejne „czystki"

Kolejny rząd, kolejne „czystki"

15.02.2008
Czyta się kilka minut
Polskie partie są jak średniowieczne dwory: feudalni panowie muszą dbać o swych wasali, by ci mieli z czego żyć. Czy musi tak być zawsze?
K

Kiedy telefon od posła Iks zadzwonił po raz pierwszy, samorządowiec Igrek bardzo się zdziwił. Nie zdziwiło go to, że poseł - w minionej kadencji Sejmu piętnujący wszelkie nadużycia - w ogóle do niego dzwoni. Telefony "z góry" nie były czymś niezwykłym, a troska o posady dla "swoich" ludzi (w spółkach i instytucjach) to cecha wszystkich partii. Igreka zdumiał powód telefonu Iksa - poseł negocjował wysokość pensji swoich wasali, których polecał na różne stanowiska.

Drabina feudalna

Nie ma tu znaczenia, kim jest Iks: takie sytuacje nie są wyjątkiem i dotyczą wszystkich partii. Teraz, po objęciu rządów przez PO i PSL, powraca więc pytanie: czy przez państwowe i samorządowe instytucje przejdzie "miotła", która wymiecie ludzi mianowanych przez PiS, LPR i Samoobronę, a zastąpi ich osobami z Platformy i PSL?

Tak było do tej pory. Dziś...

6584

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]