Reklama

Kolegium Europy Wschodniej

Kolegium Europy Wschodniej

19.02.2017
Czyta się kilka minut
Fundacja została założona w 2001 r. z inicjatywy Jana Nowaka-Jeziorańskiego. „Europa jest dla nas pojęciem nie geograficznym, lecz etycznym. Wyznaczają ją nie granice, ale ideały” – piszą jej władze.
Spotkanie z pisarzami Andrijem Lubką i Ołeksandrem Bojczenką, w Zamku Wojnowice, 2016 r. Fot. Rafał Komorowski / KEW
D

Dlatego też Fundacja prowadzi działania na bardzo wielu płaszczyznach. Po pierwsze, edukacja, czyli podnoszenie kwalifikacji i kształcenie liderów z państw Europy Środkowej i Wschodniej. Po drugie, informowanie o tym, co dzieje się w tej części świata, poprzez publikację magazynu „Nowa Europa Wschodnia”, który ma także swoją międzynarodową edycję „New Eastern Europe”. Po trzecie, kultura, czyli wydawanie książek autorów z Europy Wschodniej, szczególnie tych trudnych i niekomercyjnych, pokazujących rzeczywistość z różnych, często obcych nam perspektyw. Po czwarte, dialog i zacieranie granic, co możliwe jest dzięki rozmaitym spotkaniom, debatom i wymianom. Fundacja wykorzystuje unikalną pozycję i doświadczenia Polski do wspólnej pracy w całym regionie.

Więcej o działalności Fundacji: www.kew.org.pl

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]