Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Frau, komm!

Frau, komm!

21.10.2013
Czyta się kilka minut
Pomnik mieszkanki Gdańska gwałconej przez sowieckiego żołnierza – ustawiony przez studenta ASP i usunięty przez policję – wywołał polityczną burzę. Rosja protestuje, polskie MSZ przeprasza. Tylko za co?
Gdańsk, noc z 12 na 13 października 2013 r.: pomnik „Komm, Frau” („Chodź, kobieto”) autorstwa Jerzego Bohdana Szumczyka, ustawiony przez autora przy pomocy przyjaciół. Po kilku godzinach pomnik usunęła policja. W tle czołg T-34. Fot. Jerzy Bohdan Szumczyk
K

Kim była? Niemką? Polką? W licznych wywiadach, których udziela ostatnio Jerzy Bohdan Szumczyk – 26-letni student gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych – chyba nie padło takie pytanie. Ale słuchając, jak Szumczyk tłumaczy swe motywy, można domyślić się odpowiedzi: że nie o narodowość chodzi, ale o fakt historyczny. O zjawisko seksualnej przemocy, która 70 lat temu dotknęła – i zwykle naznaczyła na całe życie – kilka milionów kobiet z Europy Środkowej, zgwałconych przez żołnierzy Armii Czerwonej. Przede wszystkim Niemek (dwa miliony), ale też Węgierek (kilkaset tysięcy) oraz wiele tysięcy Polek. Nie tylko mieszkanek Śląska, Warmii, Mazur i Pomorza, które w oczach Sowietów uchodziły za Niemki, ale też Polski centralnej.
Nocą 12 października Szumczyk stawia w centrum Gdańska pomnik, który sam wykonał. Policja go szybko usuwa; dziś obejrzeć można go tylko w internecie. Robi wrażenie:...

19866

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]