Reklama

Kochanowski w rytmie pop

Kochanowski w rytmie pop

05.05.2009
Czyta się kilka minut
Filmy o polskiej prowincji, choć mają za sobą bogatą historię, są dziś cyniczne i populistyczne. Nie ma w nich nawet realizmu, o magii nie wspominając.
P

Proboszczu, kiedy będzie lepi? - pyta strapiona parafianka. "Lepi już było!" - odpowiada proboszcz. Ten śląski dowcipas kapitalnie ilustruje sytuację filmowców-populistów, którzy wybierają się na prowincję, żeby nazbierać jej dla reszty kraju. Przesłodzone konfitury ze wsi i małych miasteczek wywołają w końcu epidemię rozstrojonych żołądków. Jak na razie - wciąż jest "najlepi". Życie płynie niezmiennym rytmem, sekcja dęta trwa na stanowiskach. Ptactwo świergoli, nuworysze pokornieją, przestępcy przyjmują hostię, dookoła tańcują korowody umorusanych dzieci, a Wielki Piątek to dobry zasiewu początek. Telewizja oraz kino zunifikowały obraz prowincji. Wracamy do tradycji bukolicznej, mamy też wyraźną ochotę na powtórkę z młodopolskiej ludomanii.

Polska nasza i wasza

"Wino truskawkowe" Dariusza Jabłońskiego miało długą i ...

8655

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]