Reklama

Ładowanie...

Kochał, jak potrafił

17.06.2013
Czyta się kilka minut
Za życia prawie nieobecni. Sami samotni i na samotność skazujący swoje rodziny. Po śmierci coraz bardziej realni i bliscy. Nasi ojcowie.
T

Tłum rozentuzjazmowanych kibiców pokrzykujących na piłkarzy. Między rzędami kręci się dziewczynka, na którą nikt nie zwraca uwagi. Nudzi się, chce do domu. Nie ma śmiałości powiedzieć o tym ojcu, dla którego świętością jest mecz ukochanej Cracovii. Po blisko 40 latach dziewczynka dużo by dała, by z ojcem znów znaleźć się na trybunie i by mecz nigdy się nie skończył.
A może lepiej „tata”? Nie – tata zarezerwowane jest do kontaktów codziennych. „Tato, możesz zapleść mi warkoczyk?” – poprosiłam, gdy miałam chyba lat 14, a on się mordował nad moją czarną głową, próbując sprostać fryzjerskiemu zadaniu. Po jego śmierci przemianowałam go na „ojca”. „Gdy ojciec żył” – mówię, jakby czas rozpękł się na dwie epoki: tę z nim i tę bez niego. I choć „ta z nim” wcale nie była łatwiejsza niż ta „bez niego”, nie maleje, przeciwnie, nasila się tęsknota za jego obecnością.

SZKLANKA...

11498

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]