Reklama

Kochał, jak potrafił

Kochał, jak potrafił

17.06.2013
Czyta się kilka minut
Za życia prawie nieobecni. Sami samotni i na samotność skazujący swoje rodziny. Po śmierci coraz bardziej realni i bliscy. Nasi ojcowie.
T

Tłum rozentuzjazmowanych kibiców pokrzykujących na piłkarzy. Między rzędami kręci się dziewczynka, na którą nikt nie zwraca uwagi. Nudzi się, chce do domu. Nie ma śmiałości powiedzieć o tym ojcu, dla którego świętością jest mecz ukochanej Cracovii. Po blisko 40 latach dziewczynka dużo by dała, by z ojcem znów znaleźć się na trybunie i by mecz nigdy się nie skończył.
A może lepiej „tata”? Nie – tata zarezerwowane jest do kontaktów codziennych. „Tato, możesz zapleść mi warkoczyk?” – poprosiłam, gdy miałam chyba lat 14, a on się mordował nad moją czarną głową, próbując sprostać fryzjerskiemu zadaniu. Po jego śmierci przemianowałam go na „ojca”. „Gdy ojciec żył” – mówię, jakby czas rozpękł się na dwie epoki: tę z nim i tę bez niego. I choć „ta z nim” wcale nie była łatwiejsza niż ta „bez niego”, nie maleje, przeciwnie, nasila się tęsknota za jego obecnością.

SZKLANKA...

11498

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]