Reklama

Kochaj i módl się, jak chcesz

Kochaj i módl się, jak chcesz

15.02.2015
Czyta się kilka minut
Chrzest w tajemnicy przed turecką rodziną czy obrzezanie w sekrecie przed własną? Chrześcijańsko-muzułmańskie małżeństwa co dzień stają przed wyzwaniami, którym niełatwo sprostać.
Tureccy chrześcijanie podczas święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Izmir, 15 sierpnia 2014 r. Fot. Cem Oksuz / ANADOLU AGENCY / AFP / EAST NEWS
W

W kościele Santa Maria Rosario w izmirskiej dzielnicy Alsancak rzadko można zastać tłumy. Garstka wiernych, którzy przychodzą na różne wersje językowe mszy (turecką, francuską i angielską), bez trudu może uścisnąć sobie dłonie na znak pokoju. Anię Koman na mszę po angielsku przywiózł mąż, Turek. – Nie chciałam, by czekał na mnie w knajpie czy samochodzie, zapytałam, czy nie zostanie – opowiada Polka, która w Izmirze mieszka od pół roku. Męża poznała w kraju, przez trzy lata mieszkali razem pod Krakowem. Widok kościoła nie był dla niego nowością. – Ale na mszy nigdy wcześniej nie był – opowiada Ania. Ona się modliła, on słuchał, obserwował i naśladował. Do chwili, gdy wierni zaczęli ściskać sobie dłonie. – Podchodzi do niego chłopak i szepcze: „Peace with you”. Nie zrozumiał, ale ponieważ wszyscy podawali sobie ręce, wypalił: „Mnie też miło cię poznać”.
 

...

10401

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jak dobrze, że można znaleźć artykuł, który pokazuje, że takie małżeństwa są możliwe, a co najważniejsze, udaje się pogodzić ze sobą obrzędy różnych religii. W internecie trudno znaleźć artykuły, które tłumaczą jak radzić sobie z tego typu kwestiami. Najczęściej są to teksty/wypowiedzi na forach przesiąknięte stereotypami, straszącymi przed ślubem z muzułmaninem oraz posiadaniem z nim dzieci. Dziękuję za Wasz artykuł!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]