Reklama

Ładowanie...

Koalicji nie będzie, możliwe nowe wybory

Koalicji nie będzie, możliwe nowe wybory

20.11.2017
Czyta się kilka minut
Kryzys polityczny w Niemczech: dwa miesiące po wyborach, załamały się rozmowy o utworzeniu rządu między partiami chadeckimi (CDU/CSU), liberałami (FDP) i Zielonymi.
P

Ponieważ socjaldemokraci (SPD) odmawiają wejścia do rządu – nie chcą powtórki Wielkiej Koalicji, która rządziła przez ostatnie cztery lata i skończyła się dla nich klęską – w Berlinie możliwe są tylko dwie opcje. Albo powstanie rząd mniejszościowy Angeli Merkel – mało stabilny, bo zdany na poparcie w konkretnych sprawach ze strony FDP, Zielonych lub SPD – albo konieczne będą nowe wybory. Komentatorzy sądzą, że Merkel nie zdecyduje się na pierwszą opcję. Dla niej to najpoważniejszy kryzys, od kiedy została kanclerzem. Tym bardziej, iż nowe wybory mogą dać podobny wynik jak te z 24 września.

Rozmowy zerwali liberałowie. „Lepiej nie rządzić wcale, niż rządzić źle” – orzekł ich lider Christian Lindner, sugerując, że przyczyną zerwania negocjacji są zbyt duże różnice zdań między FDP i Zielonymi. Media twierdzą, że dotyczy to głównie wizji polityki migracyjnej, ekologii i finansów. Merkel wyraziła żal z powodu decyzji FDP i zapewniła, że jako urzędująca nadal kanclerz uczyni wszystko, „aby kraj był dobrze prowadzony przez te trudne tygodnie”. ©℗

Na podst. DPA

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]