Reklama

Klawisz i kraj bez buntu

Klawisz i kraj bez buntu

18.07.2007
Czyta się kilka minut
TYGODNIK POWSZECHNY: - Światowe media coraz częściej mówią o drugiej "zimnej wojnie", przedstawiają Putina jako wskrzesiciela "imperium zła". Czy tak jest, czy tylko dziennikarze chcą, by ich teksty miały mocny wydźwięk?
W

WŁADIMIR BUKOWSKI: - Nie wierzę, by historia mogła się powtórzyć. Putin chce stworzyć nowy ZSRR, ale mu się nie uda. Marzy o przywróceniu niektórych elementów "zimnej wojny". Ale nawet termin "imperium" używany w odniesieniu do Rosji jest nietrafny, bo Imperium rozpadło się w 1991 r. Putin chciałby, by Rosja miała podobne znaczenie jak kiedyś ZSRR, ale to jedynie chęci. Co do zła, niestety, jest go w dzisiejszej Rosji dużo.

ALEKSANDER PODRABINEK: - Nie da się wskrzesić ZSRR, ale Putin i jego otoczenie chcą przywrócić mechanizmy rządów z czasów sowieckich. A gdy je przywrócą, "zimna wojna" będzie nieunikniona. Jeśli istnieje państwo, które wobec innych przejawia chęć ekspansji, a takim jest Rosja, to powiedziałbym, że "zimna wojna" jest wręcz pożądana jako odpowiedź krajów demokratycznych.

BUKOWSKI: - Aleksander jest optymistą. Nie będzie...

14222

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]