Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Kino podnosi głowę

Kino podnosi głowę

02.10.2005
Czyta się kilka minut
Nasi twórcy nabierają na nowo poczucia, że są ludziom potrzebni. Kino polskie umie już krzyczeć - trudniej przychodzi mu zejście do prywatności.
R

Rzadko spotykamy się razem - ludzie robiący filmy i ludzie zajmujący się filmem, piszący o nim. Kiedyś podczas takich spotkań programowe wystąpienia były stymulowane obecnością władzy, której środowisko się bało, ale która z kolei sama bała się filmowców. Potem nastała wolność i przestaliśmy się bać. Ale też przestaliśmy uważać kino za wspólną sprawę. Zanikło poczucie solidarności reżysera z widzem, pojmowanym nie jako anonimowy klient, lecz jako partner.

W najlepszych czasach polskiego kina, poprzedzających czasy “Solidarności" - czasach “Człowieka z marmuru" i “Barw ochronnych" - doszło do pięknego porozumienia twórcy i odbiorcy ponad głowami władzy, tych ministrów i sekretarzy, siedzących w pierwszych rzędach podczas gdańskich forów filmowców. Dziś trzeba szukać porozumienia nie ponad głowami władzy, ale ponad głowami anonimowego tłumu, o który zabiega...

9323

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]