Reklama

Kino podnosi głowę

Kino podnosi głowę

02.10.2005
Czyta się kilka minut
Nasi twórcy nabierają na nowo poczucia, że są ludziom potrzebni. Kino polskie umie już krzyczeć - trudniej przychodzi mu zejście do prywatności.
R

Rzadko spotykamy się razem - ludzie robiący filmy i ludzie zajmujący się filmem, piszący o nim. Kiedyś podczas takich spotkań programowe wystąpienia były stymulowane obecnością władzy, której środowisko się bało, ale która z kolei sama bała się filmowców. Potem nastała wolność i przestaliśmy się bać. Ale też przestaliśmy uważać kino za wspólną sprawę. Zanikło poczucie solidarności reżysera z widzem, pojmowanym nie jako anonimowy klient, lecz jako partner.

W najlepszych czasach polskiego kina, poprzedzających czasy “Solidarności" - czasach “Człowieka z marmuru" i “Barw ochronnych" - doszło do pięknego porozumienia twórcy i odbiorcy ponad głowami władzy, tych ministrów i sekretarzy, siedzących w pierwszych rzędach podczas gdańskich forów filmowców. Dziś trzeba szukać porozumienia nie ponad głowami władzy, ale ponad głowami anonimowego tłumu, o który zabiega...

9323

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]