Reklama

Kieszonkowe: dawać, ale roztropnie

31.05.2008
Czyta się kilka minut
Dzieci, zwłaszcza w młodszym wieku, są wiernym "lustrem" rodziców. Prawdę tę potwierdzają wypowiedzi na temat kieszonkowego zebrane przez "Tygodnik".
D

Dziesięcio- dwunastolatki z wielką powagą powtarzają zasłyszane od rodziców życiowe mądrości: pieniądze szczęścia nie dają, nie są najważniejsze w życiu, za pieniądze nie kupi się miłości ani przyjaciół. Ale nie dajmy się zwieść pozorom, że dzieciństwo to czas beztroskiego "papugowania". Dzieci naprawdę przeżywają nasze materialne problemy. Zaryzykowałbym nawet tezę, że przeżywają bardziej niż my, gdyż nie dysponują jeszcze dostatecznie szerokim spojrzeniem na rzeczywistość i życie. Widzą konkret: wodę, jedzenie, dom, telefon, za które to rzeczy zawsze trzeba płacić. Z ich perspektywy rzeczywiście "bez pieniędzy nie byłoby świata".

W starszym wieku - 13, 17 lat - spontaniczny i wrażliwy podsłuchiwacz rodziców przekształca się stopniowo we wnikliwego, czasem nawet cynicznego obserwatora rzeczywistości - wie już kim w przyszłości będzie: adwokatem, a jeszcze...

2145

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]