Reklama

Kieszonkowe: dawać, ale roztropnie

Kieszonkowe: dawać, ale roztropnie

31.05.2008
Czyta się kilka minut
Dzieci, zwłaszcza w młodszym wieku, są wiernym "lustrem" rodziców. Prawdę tę potwierdzają wypowiedzi na temat kieszonkowego zebrane przez "Tygodnik".
D

Dziesięcio- dwunastolatki z wielką powagą powtarzają zasłyszane od rodziców życiowe mądrości: pieniądze szczęścia nie dają, nie są najważniejsze w życiu, za pieniądze nie kupi się miłości ani przyjaciół. Ale nie dajmy się zwieść pozorom, że dzieciństwo to czas beztroskiego "papugowania". Dzieci naprawdę przeżywają nasze materialne problemy. Zaryzykowałbym nawet tezę, że przeżywają bardziej niż my, gdyż nie dysponują jeszcze dostatecznie szerokim spojrzeniem na rzeczywistość i życie. Widzą konkret: wodę, jedzenie, dom, telefon, za które to rzeczy zawsze trzeba płacić. Z ich perspektywy rzeczywiście "bez pieniędzy nie byłoby świata".

W starszym wieku - 13, 17 lat - spontaniczny i wrażliwy podsłuchiwacz rodziców przekształca się stopniowo we wnikliwego, czasem nawet cynicznego obserwatora rzeczywistości - wie już kim w przyszłości będzie: adwokatem, a jeszcze...

2145

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]